Data publikacji: 2013-12-03
W Afryce rozpoczyna się realizacja projektu na rzecz poprawy bezpieczeństwa transportu substancji chemicznych. Celem jest dalsza poprawa sytuacji w zakresie bezpiecznego postępowania z substancjami chemicznymi. Koordynatorzy programu wraz z miejscowymi służbami przeprowadzą specjalistyczne zajęcia i ćwiczenia kryzysowe.
Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Chemicznych (ICCA), Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) oraz liczne firmy chemiczne planują poprawić bezpieczeństwo transportu chemicznego w Afryce. Projekt „Promocji Zarządzania Bezpieczeństwem Substancji Chemicznych w Regionie Afryki” prowadzony będzie przez najbliższe dwa lata. Szkolenia odbywać będą się w kenijskim porcie w miejscowości Mombasa.
Chemikalia dostarczane są do Mombasy drogą wodną, gdzie zostają przeładowywane na ciężarówki, by trafić do Środkowej i Wschodniej Afryki. Port Tema w Ghanie zaopatruje zachodnią część kontynentu. Obchodzenie się z chemikaliami w portach jest kluczowe w kontekście poprawy bezpieczeństwa transportu chemicznego. Z tego względu organizacje ICCA, UNEP oraz przedsiębiorstwa chemiczne zdecydowały się na przeprowadzenie ćwiczeń w ścisłej współpracy z miejscowymi służbami oraz firmami logistycznymi. Partnerom tym przedstawione zostaną bezpieczne sposoby postępowania z chemikaliami oraz sposoby reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Największe zagrożenie, jeśli chodzi o bezpieczne postępowanie z chemikaliami stanowią wycieki substancji lub pożary spowodowane niewłaściwym zabezpieczeniem materiału podczas transportu lub w trakcie jego magazynowania. Wspólnie z władzami portowymi, eksperci straży pożarnej koncernu BASF opracowali m.in. plan działania w przypadku zdarzeń kryzysowych, w którym określono osoby odpowiedzialne za poszczególne działania. Przede wszystkim, zawarto tam informacje pozwalające na uniknięcie sytuacji niebezpiecznych.
Dzięki danym statystycznym uzyskanym od władz afrykańskich tworzona jest tzw. „Mapa niebezpieczeństw”. Uczestnicy projektu mają zamiar połączyć statystyki dotyczące wypadków z danymi na temat najważniejszych dróg, którymi przewożone są substancje chemiczne. Wszystkie dane zostały już zebrane, ale jeszcze nie dokonano ich połączenia. Połączenie danych pozwoli jednak przewidzieć potencjalne miejsca wypadków, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie wskazówek dla przyszłych transportów. Jeżeli np. czarny punkt znajdujący się na jednej z głównych dróg tranzytowych zlokalizowany zostanie w pobliżu zbiornika wody przeznaczonego dla społeczności lokalnej, wówczas w ramach projektu powzięte zostaną środki zapobiegające kolejnym wypadkom.
Dwuletni projekt o wartości 300 tys. dolarów ufundowany został przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Chemicznych przy lokalnym wsparciu Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Firma BASF wraz z ICCA kieruje projektem oferując szkolenia.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...