Data publikacji: 2018-02-20
Stowarzyszenie PlasticsEurope, będące głosem europejskiej branży producentów tworzyw sztucznych, opublikowało raport poświęcony korzyściom, jakie przynosi stosowanie tworzyw fluoropolimerowych.
Z zaprezentowanego opracowania dowiadujemy się, że fluoropolimery w segmencie transportowym zapewniają trwałą ochronę przed ciepłem, agresywnymi płynami i paliwami, wilgotnością. Wydłużają żywotność różnych elementów krytycznych dla wydajności pojazdów oraz kontroli emisji i bezpieczeństwa samochodów i statków lotniczych. Patrząc w szczególności na auta, to zastosowanie omawianych tworzyw przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa pojazdów, optymalizacji wydajności silnika, redukcji masy. W ten sposób poprawie ulega efektywność zużycia paliwa, maleją jego wycieki i lotne emisje. Nowoczesne standardy w zakresie emisji pochodzącej z transportu drogowego nie mogłyby zostać zatem osiągnięte bez tych materiałów. W szczególności użycie fluoropolimerów w przewodach paliwowych pozwala na oszczędność paliwa o wartości ok. 40 mln euro rocznie, zaś niższe emisje zapobiegające uszkodzeniom pojazdów pozwalają zaoszczędzić ok. 100 mln euro rocznie. W całym okresie użytkowania samochodu oznacza to oszczędność paliwa równoważną kwocie ok. 200 mln euro.
PlasticsEurope zauważa ponadto, iż fluoropolimery umożliwiają osiągnięcie wysokiego poziomu bezpieczeństwa środowiskowego w sektorze chemicznym i energetycznym. Ich użycie w tych branżach obejmuje rurociągi, elementy do transportu płynów, filtry, otwory wentylacyjne i powłoki kablowe. Każda redukcja korozji szacowana jest na ok. 150 mln euro w skali Europy. W systemach kogeneracji (skojarzonego wytwarzania ciepła i energii) fluoropolimerowe wymienniki ciepła przyczyniają się do oszczędności energii o wartości dochodzącej do 8 mld euro i do redukcji emisji CO2 w wartości 0,5-3 mld euro rocznie w całej Europie.
Jeśli chodzi o sprzęty AGD, to używanie naczyń powlekanych teflonem ułatwia utrzymanie ich w czystości, co pozwala na oszczędności czasu, wody i energii. Ułatwia też gotowanie przy mniejszej ilości tłuszczu, co wpływa na zdrowszą dietę.
W branży elektronicznej fluoropolimery ogrywają decydujące znaczenie w procesie produkcji półprzewodników. W tym zastosowaniu różne składniki tworzywa mogą wytrzymać działanie agresywnych chemikaliów żrących i zapewniać niezbędną czystość potrzebną do produkcji mikroczipów i innych urządzeń elektronicznych. Coroczne korzyści powstające z użycia fluoropolimerów w produkcji półprzewodników wyceniane są na ok. 10 mld euro. Półprzewodniki znajdują się w milionach produktów, które dzięki temu stają się coraz powszechniejsze i zminiaturyzowane.
Fluoropolimery umożliwiają również osiągnięcie lepszego poziomu bezpieczeństwa pożarowego, wyższej niezawodności i wydajności kabli, a zwłaszcza kabli do transmisji danych. To zaś gwarantuje możliwość istnienia szerokiej gamy technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
W przemyśle spożywczym i farmaceutycznym materiały, o których mowa przynoszą możliwość produkcji trwałych urządzeń do przetwórstwa żywności, zapewniając tym samym wysoką czystość w procesie wytwarzania produktów spożywczych i farmaceutycznych.
PlasticsEurope podaje, iż w europejskim sektorze produkcji biofarmaceutycznej tylko w 2012 r. zostało zaoszczędzone 270 mln euro w porównaniu z 2008 r. z uwagi na użycie m.in. coraz bardziej wydajnych fluoropolimerów.
Ich znaczenie widać również w architekturze. Przy użyciu takich tworzyw powstawały m.in. takie atrakcyjne obiekty, jak kopuła O2 (Londyn), Sony Center (Berlin), korty Wimbledonu (Londyn), Allianz Arena (Monachium), stadion San Mamés (Bilbao) i Eden Project w Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Używając fluoropolimerów, zyskuje budownictwo trwałe, ognioodporne, łatwe do czyszczenia materiały, które mogą obniżyć koszty chłodzenia budynku i zużycie energii.
W medycynie fluoropolimery zapewniają doskonałe osiągi i długą żywotność sprzętu, m.in. chirurgicznie wszczepialnych wyrobów, cewników, drutów prowadzących, filtrów i pomp. Wszystko to zmniejsza ryzyko ich szybkiego zużycia, zaistnienia infekcji krzyżowych, przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia ryzyka powikłań medycznych.
W ostatnim sektorze, który PlasticsEurope uznał za kluczowy dla stosowania fluoropolimerów w Europie, czyli przemyśle energii odnawialnej, materiały te wykazują unikalną kombinację właściwości wewnątrz różnych komponentów w instalacjach energii odnawialnej.
Szacuje się, że wydajność produkcji niektórych modułów klasy fluoropolimerowej wzrasta względem szkła, zapewniając potencjalne oszczędności roczne – w zależności od poboru energii – rzędu 40 mln euro dla europejskich producentów modułów PV3 lub ok. 90 mln euro dla producentów modułów PV. Fluoropolimery są również stosowane w systemach magazynowania energii, takich jak ogniwa paliwowe PEM i baterie litowo-jonowe.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...