Data publikacji: 2018-11-20
Prezydent podpisał ustawę o produktach kosmetycznych. Nowy akt wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem art. 62, który wejdzie w życie 12 lipca 2020 r. (likwidacja krajowego systemu informowania o kosmetykach wprowadzonych do obrotu). Ustawa wprowadza wiele zmian w obowiązującym porządku prawnym odnoszącym się do kosmetyków.
Ustawa przede wszystkim określa obowiązki podmiotów i właściwość organów w zakresie wykonywania obowiązków i zadań administracyjnych wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych, jak również reguluje zagadnienia pozostawione przez ww. rozporządzenie do decyzji państw członkowskich.
Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna wymienia szereg nowych rozwiązań legislacyjnych przynoszonych przez ustawę:
Nowe definicje
Ustawa wprowadza szereg definicji odwołujących się wprost do rozporządzenia nr 1223/2009, takich jak m.in. „ciężkie działanie niepożądane", „dystrybutor", „produkt kosmetyczny".
Język dokumentacji produktu
Ustawa wskazuje, że dokumentację produktu sporządza się w języku polskim lub języku angielskim, natomiast część C raportu bezpieczeństwa jedynie w języku polskim.
Oznakowanie
Ustawa doprecyzowuje, że produkty kosmetyczne udostępniane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy znakować w języku polskim.
Wykaz zakładów
W celu zapewnienia realizacji przepisów art. 22 rozporządzenia nr 1223/2009, nakładającego na państwa członkowskie obowiązek monitorowania przestrzegania zasad dobrej praktyki produkcji produktów kosmetycznych Ustawa wprowadza obowiązek wpisu do wykazu zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne.
System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych
W celu monitorowania i realizacji obowiązków informowania Komisji Europejskiej oraz innych państw członkowskich o wystąpieniu ciężkich działań niepożądanych, Ustawa tworzy System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych. W ww. Systemie gromadzone będą dane o ciężkich działaniach niepożądanych, zgłoszone zgodnie z art. 23 rozporządzenia nr 1223/2009.
Wprowadzenie kar pieniężnych
Zgodnie z art. 37 rozporządzenia nr 1223/2009 państwa członkowskie ustanowią przepisy dotyczące sankcji, które będą miały zastosowanie w przypadku naruszenia przepisów ww. rozporządzenia. Ustawa wprowadza kary pieniężne nakładane w drodze decyzji administracyjnej w miejsce kar podlegających reżimowi prawa karnego albo prawa o wykroczeniach.
Nadzór
Ustawa przewiduje, że nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy o produktach kosmetycznych oraz przepisów rozporządzenia nr 1223/2009 będą sprawowały, w zakresie swoich kompetencji, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Handlowa.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...