Data publikacji: 2013-06-11
Czeska spółka Unipetrol, wchodząca w skład koncernu PKN Orlen, opublikowała strategię swojego rozwoju na lata 2013 – 2017. Chce w tym czasie przeznaczyć na inwestycje 19 mld koron czeskich, czyli ok. 740 mln euro.
Unipetrol planuje poprawić wyniki finansowe oraz zapewnić sobie ich stabilny i dodatni poziom, co pozwoli mu na przeprowadzenie ważnych inwestycji. W segmencie rafineryjnym zakłada maksymalizację wykorzystania mocy przerobowych, zaś w obszarze petrochemii restrukturyzację i poprawę wydajności aktywów produkcyjnych.
– Zgodnie z planem rozpoczęliśmy proces implementacji strategii koncernu dla spółek strategicznych Grupy Orlen. Jestem przekonany, że zrównoważone założenia odnośnie wskaźników finansowych oraz elastyczność w planowaniu wydatków inwestycyjnych zapisane w strategii, doskonale sprawdzą się w przypadku Unipetrolu - spółki, która funkcjonuje w trudnym otoczeniu rynkowym – mówi Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN Orlen i przewodniczący rady nadzorczej Unipetrolu.
W tej chwili dobrej rentowności spółki i jej przychodom zagrażają w szczególności: szara strefa w obrocie paliwami na czeskim rynku detalicznym; jedne z najwyższych cen energii w Europie spowodowane limitami wydobycia węgla brunatnego oraz przyjętymi wcześniej rozwiązaniami regulacyjnymi oraz wysokie koszty opłat taryfowych za korzystanie z rurociągów, odbiegające od średniej europejskiej.
W ciągu najbliższych pięciu lat Unipetrol zainwestuje łącznie 19 mld koron czeskich. Większość planowanych nakładów zostanie przeznaczona na przedsięwzięcia realizowane w segmencie petrochemicznym i energetycznym. Spółka zainwestuje w nowe jednostki produkcyjne, modernizację elektrowni, a także w instalację turbiny gazowej przeznaczonej do wytwarzania energii elektrycznej i pary wodnej na potrzeby instalacji krakingu parowego. W segmencie detalicznym wydatki inwestycyjne będą wspierać rozwój ilościowy sieci stacji.
– Ponieważ sytuacja makroekonomiczna jest wciąż niezwykle trudna, musieliśmy rozpatrzyć kilka różnych scenariuszy przyszłego rozwoju. Naszą główną przewagę konkurencyjną upatrujemy w dalszej integracji segmentu rafineryjnego i petrochemicznego. Ten proces umożliwi rozwój segmentu petrochemicznego, w ramach którego zamierzamy przeprowadzić najwięcej inwestycji – powiedział Marek Świtajewski, przewodniczący rady dyrektorów i dyrektor generalny Unipetrol. – Oczekujemy, że w 2017 r. udział spółki w rynku detalicznym wzrośnie z 14% do 20%. Naszym celem jest również poprawa wskaźników sprzedaży na stacjach i poszerzenie sieci o nowe obiekty działające na zasadzie współpracy franczyzowej oraz stacje samoobsługowe. Liczymy, że udział szarej strefy w obrocie paliwami ulegnie ograniczeniu o co najmniej połowę.
W segmencie rafineryjnym strategia skupia się na zwiększeniu efektywności posiadanych aktywów i osiągnięciu lepszych wyników operacyjnych. Głównym celem jest maksymalizacja udziału popytu wewnętrznego na produkty rafineryjne. Zakładany jest wzrost produkcji z poziomu 3,8 mln ton w 2012 r. do 4,1 mln ton w 2017 r.
Segment petrochemiczny stanowić ma w nadchodzących latach największe źródło dochodu dla Unipetrolu. Spółka jest w trakcie przygotowywania kilku projektów modernizacyjnych (nowa instalacja do produkcji polietylenu, instalacja do produkcji dicyklopentadienu, eliminacja wąskich gardeł w procesie produkcji polipropylenu) i zamierza kontynuować proces restrukturyzacji (modernizacja instalacji do utleniania częściowego (POX), ewentualne zamknięcie instalacji do produkcji amoniaku). Do 2017 r. planuje zwiększenie wykorzystania mocy przerobowych instalacji pirolizy (krakingu parowego) o 13% oraz sprzedaży produktów petrochemicznych o 11%, do poziomu 1,4 mln ton.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...