Data publikacji: 2015-02-26
Minimalny wzrost wartości sprzedaży zanotował w 2014 r. niemiecki przemysł chemiczny. Trzeci największy sektor przemysłowy w kraju naszych zachodnich sąsiadów wzrósł w porównaniu z rokiem wcześniejszym o 1,4%.
Ubiegłoroczne osiągnięcia branży podsumowało Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Chemicznego (Verband Der Chemischen Industrie, VCI). Z jego wyliczeń wynika, że sprzedaż w przemyśle chemiczno – farmaceutycznym osiągnęła poziom 193,2 mld euro. Ten wynik był udziałem przede wszystkim bardzo dobrej sprzedaży eksportowej. Z tego tytułu niemieccy producenci chemiczni i farmaceutyczni wygenerowali przychód w wysokości 115,5 mld euro, co było wynikiem o 1,1% lepszym niż w roku wcześniejszym. Na rynku krajowym uplasowane zostały natomiast chemikalia o wartości 77,7 mld euro, czyli w ujęciu wartościowym był to wzrost o 2%. Nieznacznie wzrosło też zatrudnienie w branży i w tej chwili daje ona pracę 444,5 tys. osobom. Na koniec 2013 r. zatrudnionych było o 1,5% osób mniej. Przez cały miniony rok stopień wykorzystania niemieckich instalacji produkujących wyroby przemysłu chemicznego znajdował się na średnim poziomie 84,2%.
Najlepszym okresem dla branży był pierwszy kwartał 2014 r., gdy to wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego wyniósł prawie 5%. Nastroje popsuł za to ostatni kwartał roku, który to po sześciu kwartałach nieprzerwanego wzrostu przyniósł spadek o 0,2% w porównaniu do okresu październik – grudzień 2013 r.
Największy wkład w rozwój niemieckiego przemysłu chemicznego miał sektor farmaceutyczny, który przyniósł wzrost rzędu 5,7% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Dla specjalistycznych chemikaliów był to wzrost o 4,2%. Wyraźny spadek wartości sprzedaży odnotowali natomiast producenci petrochemikaliów (-4,5%) oraz tworzyw sztucznych (-2,7%).
Eksperci VCI przewidują też tegoroczne trendy w branży chemicznej. Ich zdaniem sektor zanotuje wzrost produkcji o 1,5%, natomiast wartość sprzedaży w przemyśle chemicznym obniży się o 1,5% (po dodaniu przemysłu farmaceutycznego będzie to spadek o 0,5%), a poziom cen o 2,5% (dodając przemysł farmaceutyczny będzie to spadek 0 2%). Wpływ na to będą miały przede wszystkim wciąż niskie ceny ropy naftowej, które mają się przyczynić do dalszej obniżki cen chemikaliów.
- Ożywienie gospodarcze w strefie euro będzie się w najbliższych miesiącach utrzymywać. Na tym tle firmy chemiczne oczekują umiarkowanego wzrostu gospodarczego na swoich głównych rynkach zbytu. Ponadto, niska cena ropy naftowej i słabe euro powinno nadać impetu całej gospodarce, na rzecz której pracuje przemysł chemiczny – ocenia Utz Tillmann, dyrektor generalny VCI.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...