Data publikacji: 2014-09-04
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) przedstawiła swoje comiesięczne podsumowanie bieżącej sytuacji odnoszące się do branży chemicznej funkcjonującej na naszym kontynencie. Przy okazji Cefic pokusił się także o analizę pierwszego półrocza 2014 r.
Produkcja przemysłu chemicznego w UE była w czerwcu 2014 r., podobnie jak miesiąc wcześniej, słabsza od tej w analogicznym okresie 2013 r. Pomimo spadków za ostatnie dwa miesiące łączna wielkość unijnej produkcji chemicznej minimalnie wzrosła w pierwszym półroczu 2014 r. w porównaniu z okresem styczeń – czerwiec 2013 r. Skala tego wzrostu to 0,6%. W pierwszej połowie roku ceny chemikaliów na rynku UE były niższe, a sama sprzedaż utrzymywała się na niezmienionym poziomie. Unijny przemysł chemiczny utrzymał nadwyżkę w handlu międzynarodowym, choć ulega ona stałemu zmniejszeniu.
- Nieco niższy poziom produkcji w czerwcu br. oraz stagnacja pod względem sprzedaży nie pomagają przemysłowi chemicznemu w UE w odzyskaniu jego pozycji. Głównym czynnikiem rozwoju jest eksport, ale i tutaj UE mogłaby wykreować narzędzia wspierające ten eksport poprzez przygotowanie odpowiednich umów handlowych, które ograniczyłyby bariery handlowe. Mam tu na myśli m.in. postęp prac nad porozumieniem o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Wszelkie zawierany umowy muszą mieć także na celu doprowadzenie do sytuacji, w której przemysł będzie miał łatwiejszy dostęp do niedrogich źródeł energii i surowców – ocenia Hubert Mandery, dyrektor generalny Cefic.
Wprawdzie, jak już wspomniano, łączna produkcja chemikaliów wzrosła pierwszym półroczu 2014 r. o 0,6%, to jednak w samym tylko drugim kwartale roku nastąpił spadek o 1,2% w porównaniu z okresem kwiecień – czerwiec 2013 r. Czerwcowy spadek produkcji, podobnie było w maju, stanowi niestety coraz wyraźniejsze potwierdzenie odwracającego się trendu. Aż do maja br. przez osiem wcześniejszych miesięcy produkcja nieprzerwanie bowiem rosła.
Tylko w segmencie chemikaliów niskotonażowych udało się przezwyciężyć spadki. Patrząc natomiast na wyniki półrocza sytuacja jest nieco bardziej złożona. W petrochemikaliach produkcja była o 6,6% niższa niż w okresie styczeń – czerwiec 2013 r. Spadek ten częściowo został zrekompensowany przez 3,7% wzrost w produkcji chemikaliów specjalistycznych. Produkcja tworzyw sztucznych wzrosła w pierwszych dwóch kwartałach tego roku o 1%, a podstawowych chemikaliów nieorganicznych o 0,4%.
Ceny w unijnym przemyśle chemicznym po pierwszym półroczu 2014 r. są o 2% niższe niż przed rokiem. W samym tylko czerwcu obniżyły się o 0,5%. Ceny wyrobów petrochemicznych spadły w czerwcu o 1,6%, a przez sześć miesięcy już o 3,5%. Ceny tworzyw sztucznych były w czerwcu o 0,2% niższe od tych z czerwca 2013 r. Jedynie ceny za chemikalia niskotonażowe podskoczyły o 0,4%.
W zakresie handlu międzynarodowego Cefic dysponuje na razie wynikami nie za półrocze, a za pięć miesięcy. Niestety jednak i w tym przedziale unijna nadwyżka skurczyła się o 2,2 mld euro i wynosi aktualnie 18,6 mld euro.
Najlepsze wyniki unijny przemysł chemiczny notuje w handlu z państwami europejskimi, które jednak nie należą do UE. W tym gronie jest też Rosja. Obroty z tą grupą państw dały UE przewagę handlową w wysokości 5 mld euro za pierwsze pięć miesięcy roku. Mimo tego we wspomnianym okresie uległa ona redukcji o 1,4 mld euro. W handlu z państwami azjatyckimi (z wyłączeniem Chin i Japonii) bilans za pięć miesięcy roku zwiększył się o 100 mln euro, co praktycznie oznacza brak zmian. Stale zmniejsza się natomiast unijna nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Od stycznia do maja Amerykanie zredukowali ją o 437 mln euro, tak iż teraz sięga ona 2,6 mld euro.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...