Data publikacji: 2014-07-14
Unia Europejska zaproponowała wyższe wymogi w zakresie recyklingu, aby przekształcić europejską gospodarkę w system, który przyczynia się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego.
W ramach nowych celów, państwa europejskie mają po 2025 r. zakazać umieszczania na składowiskach odpadów nadających się do recyklingu; do 2030 r. poddawać recyklingowi 70% odpadów komunalnych oraz 80% opakowań oraz ograniczyć ilość odpadów morskich i marnotrawionej żywności.
Przewidywane konsekwencje z proponowanego prawa mają być takie, iż gospodarka, która będzie wywierać mniejszy wpływ na środowisko ma być źródłem mniejszych emisji CO2, a także generować mniejsze zapotrzebowanie na kosztowne i ograniczone zasoby. Ponadto w gospodarce odpadami przybyć miałoby 580 tys. nowych miejsc pracy.
Przedstawione propozycje są częścią unijnej strategii, która zakłada utworzenie w Europie „gospodarki o obiegu zamkniętym”. Normą w takiej gospodarce miałoby być ponowne wykorzystywanie, naprawa i recykling materiałów, a nie wydobywanie surowców, ich jednokrotne używania i wyrzucanie.
W Europie około 400 – 500 mln ton odpadów, które mogły zostać ponownie wykorzystane lub poddane recyklingowi, wyrzucanych jest na składowiska śmieci lub też jest spalanych.
- Optymalne wykorzystanie naszych zasobów mogłoby przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności UE na arenie międzynarodowej oraz ograniczyć naszą zależność od coraz bardziej ograniczonych – i kosztownych – surowców” – tłumaczy w swoim komunikacie Komisja Europejska.
W ramach unijnych planów rozważa się także przyjęcie nowego celu dotyczącego większej efektywności wykorzystania zasobów, która wyraża się jako stosunek PKB danej gospodarki do jej poziomu zużycia surowców.
Zdaniem UE przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym może nastąpić dzięki projektowaniu produktów, które są łatwiejsze do naprawy, modernizacji i recyklingu; tworzeniu bardziej wydajnych produktów, które wytrzymują dłużej oraz stosowaniu wydajniejszych procesów produkcyjnych; ograniczeniu użycia materiałów niebezpiecznych lub trudnych do recyklingu; zachęcaniu do ograniczenia wytwarzania odpadów; a także przekształceniu odpadów w zasoby dzięki postępowi technicznemu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...