Data publikacji: 2018-09-21 / Autor: Dominik Wójcicki
Grupa Lotos podała do wiadomości, że ubiegłoroczny postój remontowy gdańskiej rafinerii wpłynął na środowiskowe oddziaływanie spółki.
Postój rafinerii Lotosu w Gdańsku miał miejsce w marcu i kwietniu 2017 r. Jego celem było zagwarantowanie rafinerii dalszego bezpiecznego funkcjonowania oraz podniesienie efektywności urządzeń na instalacjach. Były to największe tego rodzaju prace w historii Lotosu. Okazuje się, że wpłynęły na środowiskowe oddziaływanie spółki.
Z jednej strony skutkowały mniejszymi, wynikającymi z kilkutygodniowego wyłączenia instalacji, rocznymi emisjami CO2 i zanieczyszczeń energetycznych do powietrza. Z drugiej jednak strony spowodowały wytworzenie znacznie większych niż zwykle ilości odpadów z prac konserwacyjnych.
Lotos zaznacza przy tym, iż należy pamiętać, że w 2017 r. relacja cen gazu ziemnego, czyli jednego z głównych składników rafineryjnego gazu opałowego i cena ciężkiego oleju opałowego, będącego pozostałością po przerobie ropy naftowej, ukształtowała się w taki sposób, że dużo korzystniejsze ekonomicznie było zasilanie pieców tym pierwszym paliwem.
Rafineryjny gaz opałowy jest bowiem dużo czystszym nośnikiem energii od ciężkiego oleju opałowego, a jego spalanie prowadzi do dużo mniejszej emisji tlenków siarki i pyłu. W 2017 r. piece w rafinerii zasilane były jedynie gazem opałowym, co istotnie wpłynęło na obniżenie emisji do powietrza, zwłaszcza w zakresie tlenków siarki i pyłu. Elektrociepłownia Grupy Lotos, podobnie jak w latach ubiegłych cały rok zasilana była wyłącznie gazem ziemnym.
Emisja dwutlenku węgla z elektrociepłowni Grupy Lotos wyniosła: 249 951 CO2 [Mg], a w 2016 r. - 282 019 CO2 [Mg], zaś emisja dwutlenku węgla z instalacji refineryjnej sięgnęła 1 467 384 CO2 [Mg], natomiast w 2016 r. - 1 617 919 CO2 [Mg].
Emisja zanieczyszczeń do powietrza z elektrociepłowni Grupy Lotos wyniosła w 2017 r.: 4 [Mg] dla SO2; 210 [Mg] dla NOx; 5 [Mg] dla PM oraz 18 [Mg] dla CO. Dla porównania w 2016 r. wyniosła ona 1 [Mg] dla SO2; 87 [Mg] dla NOx; 1 [Mg] dla PM oraz 7 [Mg] dla CO.
Z kolei emisja zanieczyszczeń do powietrza z instalacji rafineryjnej Grupy Lotos wyniosła w 2017 r.: 231 [Mg] dla SO2; 634 [Mg] dla NOx; 72 [Mg] dla PM oraz 286 [Mg] dla CO. W 2016 r. było to natomiast 1613 [Mg] dla SO2; 775 [Mg] dla NOx; 133 [Mg] dla PM oraz 281 [Mg] dla CO.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...