Data publikacji: 2020-03-27
Stowarzyszenie PlasticsEurope, będące głosem europejskiej branży producentów tworzyw sztucznych, przypomina, że materiały te mają wiele do zaoferowania w walce ze zmianami klimatu. W ocenie organizacji, Europa tylko wtedy odniesie sukces na forum globalnym, jeśli będzie kontynuować przemiany w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, efektywnej surowcowo i realizującej założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Innowacje możliwe dzięki tworzywom pozwolą zrealizować cele strategii zrównoważonego rozwoju, m.in. European Green Deal.
Tworzywa sztuczne, jako materiał, są kluczowym rozwiązaniem wspierającym trend renowacji w sektorze budowlanym. Będąc materiałami niskoemisyjnymi i umożliwiającymi ogromne oszczędności energii, tworzywa sztuczne są niezastąpione w realizowanej obecnie na szeroką skalę w Europie renowacji budynków. Izolacja z tworzyw sztucznych poprawia efektywność energetyczną obiektu, co pozytywnie wpływa na ochronę klimatu. Dzięki tej izolacji można zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie aż o 80%. Izolacja z tworzywa oszczędza 250 razy więcej energii niż zużyto do jej wyprodukowania.
PlasticsEurope przywołuje także zalety tworzyw w transporcie. Części z tworzyw, dzięki temu, że są lekkie, w zdecydowany sposób przyczyniają się oszczędności paliwa, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 w najróżniejszych obszarach transportu, włączając w to elektromobilność. Elementy z tworzyw umożliwiają do 35% oszczędności paliwa, w porównaniu z elementami z innych materiałów.
Kolejna zaleta tworzyw to fakt, iż chronią one żywność. Straty żywności to jedno z największych wyzwań naszego społeczeństwa. Opakowania z tworzyw chronią żywność przed czynnikami zewnętrznymi – zniszczeniem, uszkodzeniem czy zepsuciem się produktów w drodze z pola na stół, a także zapewniają bezpieczeństwo higieniczne. Analizy wskazują, że jeśli żywność zapakujemy w materiał inny niż tworzywa, to łączna masa opakowania wzrośnie czterokrotnie, ponadto wzrośnie także ilość zmarnowanej żywności.
Tworzywa są tez niezbędne do produkcji lepszych opakowań. Masa opakowania z tworzywa w ciągu ostatnich 20 lat została zmniejszona o 35%. Lekkie opakowanie to także mniejsze obciążenie w transporcie i mniej ciężarówek potrzebnych do przewiezienia tej samej ilości produktu. To zaś umożliwia zmniejszenie wykorzystania energii w transporcie, redukcję emisji i obniżenie kosztów transportu.
Bez tworzyw nie byłaby tez możliwa transformacja sektora energetycznego. PlasticsEurope informuje, iż tworzywa gwarantują produkcję czystej energii odnawialnej. Zarówno rotory wiatraków, jak i panele fotowoltaiczne produkowane są z wykorzystaniem tych materiałów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...