Data publikacji: 2019-02-25 / Autor: Dominik Wójcicki
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii docenia wagę tworzyw sztucznych dla rozwoju polskiej gospodarki, a jednocześnie wskazuje wyzwania, jakie stoją przed tym przemysłem.
- Branża tworzyw sztucznych w Polsce to ważna dziedzina gospodarki. Przy obrotach przekraczających 80 mld zł rocznie i zatrudnieniu ponad 160 tys. pracowników, branża ta, obok przemysłu spożywczego, motoryzacyjnego i metalowego, mieści się w czołówce istotnych dla rozwoju gospodarki działów przemysłu. Branżę tworzą producenci tworzyw sztucznych, w tym producenci dodatków, kompounderzy i dystrybutorzy; przetwórcy tworzyw sztucznych wytwarzający półfabrykaty i wyroby gotowe z tworzyw sztucznych, producenci urządzeń i osprzętu do przetwórstwa oraz recyklerzy. Przedsiębiorca branży tworzyw sztucznych to najczęściej małe przedsiębiorstwo zatrudniające poniżej 20 pracowników – przyznał Marcin Ociepa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Jak dodał, największym i najszybciej rozwijającym się segmentem branży jest segment przetwórstwa tworzyw, który odpowiada za ok. 85% obrotów całego sektora. Produkcja opakowań (pojemniki, butelki, pudełka, opakowania elastyczne foliowe), produkcja rur i profili (do zastosowań w budownictwie), produkcja wyrobów dla przemysłu motoryzacyjnego oraz produkcja kabli – to główne obszary przetwórstwa tworzyw w Polsce. W naszym kraju produkuje się wszystkie polimery z grupy tworzyw masowych, tj. poliolefiny (HDPE, LDPE, PP), polichlorek winylu, polistyreny oraz politereftalan etylenu (PET). Tworzywa konstrukcyjne rodzimej produkcji to przede wszystkim poliamidy (PA6), polioksymetylen (POM), a także poliestry, żywice epoksydowe i fenolowe oraz systemy poliuretanowe.
- Polski i europejski przemysł tworzyw sztucznych stoi przed dodatkowymi wyzwaniami związanymi z wdrażaniem europejskiego projektu legislacyjnego, Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Zgodnie z Europejską Strategią na rzecz Tworzyw Sztucznych w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym, która została przedstawiona w styczniu 2018 r. i załącznikiem I pod nazwą „Wykaz przyszłych środków wdrażania strategii UE”, zostaną podjęte działania ograniczające stosowanie produktów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Korzystanie z tworzyw sztucznych powinno przebiegać w sposób bardziej zrównoważony tak, aby zahamować negatywne oddziaływanie na środowisko. Należy promować selekcję odpadów u źródła i recykling oraz dobre praktyki zarządzania odpadami tworzyw sztucznych. Tworzywa sztuczne nie będą powodowały zagrożenia dla środowiska, gdy zostaną usprawnione systemy zarządzania odpadami – stwierdził podsekretarz stanu.
Przywołał tez wyliczenia, z których wynika, że koszt środowiskowy zastosowania materiałów alternatywnych w porównaniu do artykułów z tworzyw sztucznych wynosi w przypadku tworzyw 1 654 dolarów za tonę w porównaniu z kwotą 5 920 dolarów dla materiałów alternatywnych.
- Biorąc pod uwagę analizy naukowe wydaje się absolutnie słuszne, aby rozwój artykułów tworzyw sztucznych nie podążał w kierunku zastępowania innymi materiałami, ale w stronę projektowania i produkcji artykułów z tworzyw sztucznych, zwłaszcza opakowań, w 100 % przydatnych do recyklingu. Ma to także odzwierciedlenie w dyrektywie UE dotyczącej opakowań i odpadów opakowań. Skuteczny system zarządzania odpadami, począwszy od gospodarstw domowych, poprzez łańcuch wartości odzysku i recyklingu, wspierany przez dobre rozwiązania regulacyjne, z pewnością przeniesie efekty w postaci znacznego wzrostu wykorzystania odpadów tworzyw sztucznych do produkcji nowych wyrobów – powiedział Marcin Ociepa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...