Data publikacji: 2013-05-15
W czerwcu 2013 r. kończy się kolejny etap wdrażania Rozporządzenia REACH. Usprawnienie funkcjonowania systemu staje się aktualnie sprawą niezwykle pilną, bo dotychczasowe doświadczenia związane z działaniami w oparciu o rozporządzenie przynoszą cały szereg administracyjnych wyzwań, które dla wielu firm chemicznych są poważną barierą. Przede wszystkim chodzi o liczącą kilka tysięcy stron dokumentację, z którą muszą zmagać się przedsiębiorstwa.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów REACH weszło w życie w czerwcu 2007 r. REACH stanowi jedno z największych wyzwań, z którymi przyszło się zmierzyć przemysłowi chemicznemu. Nakłada na producentów i importerów chemikaliów szereg nowych obowiązków, w szczególności w zakresie zarządzania ryzykiem związanym z produkcją i wykorzystaniem chemikaliów.
Obowiązki wynikające z REACH są wdrażane etapami. Pierwszy etap rejestracji chemikaliów (największe tonaże) zakończył się 30 listopada 2010 r. Dwa kolejne etapy zakończą się odpowiednio w czerwcu 2013 r. oraz w czerwcu 2018 r. (najniższe tonaże chemikaliów).
REACH to jednak nie tylko rejestracja chemikaliów, ale również procesy oceny oraz autoryzacji chemikaliów, które są równoległymi procesami do rejestracji. Kompleksowość systemu w połączeniu ze skomplikowanym procesem jego implementacji powoduje, że jest to bardzo dynamiczna regulacja poddawana regularnym przeglądom przez Komisję Europejską.
Pierwszy taki przegląd rozpoczął się w 2012 r. Był on okazją dla Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan dla dokonania podsumowania dotychczasowych doświadczeń przemysłu z wdrażania REACH. Na potrzeby prac Grupy Wysokiego Szczebla Niezależnych Partnerów ds. Obciążeń Administracyjnych przy Komisji Europejskiej, tzw. Grupy Stoibera, której Lewiatan jest członkiem, zebrano informacje o najważniejszych problemach z wdrażaniem rozporządzenia.
Należy powiedzieć, że REACH to nie tylko same obciążenia dla przemysłu, gdyż w pewnych obszarach był to impuls do zmian w sektorze chemicznym. Po wejściu w życie rozporządzenia wprowadzono jednolite zasady zarządzania i obrotem wszystkimi chemikaliami w UE, poprzez odejście od nomenklatury „istniejących” oraz „nowych” chemikaliów, dla których obowiązywały różne reguły. Wprowadzono takie same zasady funkcjonowania rynku chemikaliów w całej UE. Rozporządzenie znacząco poprawiło także komunikację pomiędzy podmiotami w całym łańcuchu dostaw.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2013 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...