Data publikacji: 2018-04-05 / Autor: Justyna Kierzkowska-Grzyb, Aniflex Sp.j. Głowacka i Wspólnicy
Opakowanie stanowi niezwykle istotny element każdego produktu, pozwalający nie tylko odróżnić poszczególne marki i ich właściwości czy funkcje, ale także kreowanie zamierzonego i precyzyjnie zaplanowanego wizerunku marki.
Czy w każdej branży „opakowanie sprzedaje produkt”? Badania pokazują, że w pewnych sektorach jest to znacznie bardziej istotny element niż w innych. Mówiąc o trendach w projektowaniu etykiet i opakowań dla branży artykułów chemii gospodarczej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy aspekty: „czystość etykiety”, ekoodpowiedzialność oraz personalizację.
Robiąc przegląd komunikatów wysyłanych przez producentów chemii gospodarczej, można odnieść wrażenie, że komunikację marketingową zdominowały trzy określenia: czystość, świeżość i połysk. Czy jednak rzeczywiście same słowa wystarczą? Wielu specjalistów uważa, że nie. Co więcej twierdzą oni, że dla prawidłowego i pełnego zobrazowania wskazanych wartości konieczne jest opracowanie skutecznej strategii produktu i jego opakowania. Producenci detergentów coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że sukces rynkowy danego produktu (marki) uzależniony jest w dużej mierze od spójności przyjętych strategii.
Prosty przekaz
Doskonałym przykładem połączenia świadomości marketingowej z obowiązującymi trendami jest marka ekologicznych środków czystości Better Life, zaprojektowana przez agencję Atomicdust. Projekt graficzny etykiety odzwierciedla niejako skład produktów, które z założenia mają być bardziej przyjazne dla skóry, zachowując przy tym właściwości czyszczące. Projektanci posługując się tzw. flat designem, czyli stylem projektowania opartym na ograniczeniu liczby kolorów i kształtów oraz na wyeliminowaniu takich elementów, jak cieniowanie czy gradienty, stworzyli charakterystyczny przekaz spójny z identyfikacją i strategią marki.
Użycie minimalistycznych form w projektowaniu graficznym opakowań w związku z „ograniczeniem” składu produktu nie jest niczym nowym. Za przykład może posłużyć Pepsi Raw, produkowana (jak pisał producent) wyłącznie z naturalnych składników, m.in. wyciągu z jabłek, karmelu, liści kawowych, kwasu winowego występującego w winogronach, gumy arabskiej z drzewa akacji, cukru trzcinowego i wody gazowanej. Zmiana składu napoju połączona została ze zmianą identyfikacji wizualnej; opakowanie Pepsi Raw zyskało „znacznie uproszczoną formę”. Cała kampania zapoczątkowana została w 2008 roku; „adaptacja” rozwiązań międzynarodowego koncernu trwała zatem kilka lat (choć należy przy tym zauważyć, że nie była to jedyna kampania tego typu na rynku).
Ekologiczne opakowania
Mówiąc o „upraszczaniu” etykiety opakowania w celu osiągnięcia spójnej komunikacji marketingowej, nie sposób nie wspomnieć o jednym z najbardziej propagowanych w obecnym czasie trendów, a mianowicie o ekologii. Co prawda ekologiczne, a może raczej eko-przyjazne opakowania w branży detergentów nadal stanowią jedynie niewielki odsetek całości opakowań, to jednak trend ten jest coraz bardziej widoczny (zwłaszcza w aspekcie projektowania graficznego). Warto przy tym zwrócić uwagę na jedną rzecz: podążając za trendem eko, chcąc wykorzystywać ekologiczną wartość produktu, nie można tworzyć opakowań jedynie „stylizowanych” na ekologiczne, co wśród polskich (ale też zagranicznych) marek jest dość popularne. Konsument, jako coraz bardziej świadomy użytkownik produktu, może się poczuć bowiem oszukany, a to pierwszy krok do porażki rynkowej danego produktu
Jedną z najbardziej wyrazistych marek środków czystości, pod względem szeroko rozumianej ekoodpowiedzialności, ale też skutecznego i innowacyjnego designu, jest amerykańska marka Method, której opakowania zawierają o ok. 36% mniej tworzyw niż wynosi obowiązująca norma. Warto przy tym zaznaczyć, że swoista eko-odpowiedzialność nie jest jedynie przejawem trendu czy tendencji związanej z recyklingiem opakowań. Firma wykorzystuje ekologiczną wartość swoich opakowań w komunikacji i strategii produktu. Co więcej, „bycie zielonym” zapisane jest w misji całej firmy. Poruszając temat marki Method, warto zaznaczyć, że jest to jedna z najbardziej rewolucyjnych marek na rynku ekologicznych środków czystości. Nie chodzi tu jednak o sam skład czy recepturę dostępnych produktów, lecz o dobrze zaprojektowane opakowania, stworzone przez światowej sławy projektanta, Karima Rashida. Współpracujący m.in. z Pradą czy Coca-Colą projektant stworzył opakowania zmieniające zupełnie myślenie o produkcie, jakim jest środek czystości. Pytaniem „dlaczego w kuchni ma być funkcjonalnie, skoro może być pięknie”, zmienił podejście do postrzegania całej kategorii produktów – środków czystości.
W polskich realiach trend związany z ekologią przybiera najczęściej postać eko-projektu, czyli wykorzystania elementów graficznych, których zadaniem jest zwrócenie uwagi na pewne walory czy wartości produktu, nie jest natomiast zwykle przejawem długofalowej strategii danej marki.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...