Data publikacji: 2019-03-27 / Autor: Joanna Igielska-Kalwat, Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu
W ostatniej dekadzie obserwuje się gwałtowny wzrost popularności azjatyckich produktów do pielęgnacji skóry i włosów, jak również kosmetyków kolorowych.
Wprowadzenie
Azjatycki rynek kosmetyczny rozwija się w zawrotnym tempie. Jest również najbardziej innowacyjnym pod względem technologicznym. Producenci kosmetyków prześcigają się w wymyślaniu nowych produktów i wykorzystywaniu innowacyjnych składników aktywnych, tak by sprostać oczekiwaniom bardzo wymagających w kwestii urody i pielęgnacji kobiet. Firmy azjatyckie są również prekursorami nowych form fizykochemicznych, które stosowane są w kosmetykach.
W swoich produktach Azjaci stosują wiele egzotycznych dla Europejczyków rozwiązań, m.in. ekstrakt z kolendry, olejek z nasion konopi, olej Neem, żeń-szeń indyjski, algi filipińskie, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, wyciąg z cytryńca chińskiego, roślinny kolagen, czyli kwas poliglutaminowy, ekstrakt z nasion kardamonu cejlońskiego, wyciąg z hibiscusa ketmia oraz wiele innych substancji aktywnych. Producenci wykorzystują również ekstrakty z takich owoców, jak mango, gorzka pomarańcza, banany, brzoskwinie oraz morele.
Koncerny kosmetyczne wprowadzają na rynek azjatycki, a następnie europejski nietypowe składniki aktywne, jak na przykład: śluz ze ślimaka (śluz ten ma udowodnione silne działanie regeneracyjne i nawilżające), jad pszczeli (aptitoksyna – charakteryzuje się silnym efektem natychmiastowego liftingu) oraz wyciąg z gniazd ptasich, który dostarcza skórze dużą dawkę składników odżywczych, widocznie poprawiając jej ogólną kondycję.
Europejskie i azjatyckie podejście do urody
Pielęgnacja ciała, twarzy oraz włosów w kulturze azjatyckiej znana jest już od tysięcy lat. Substancje aktywne wykorzystywano już w Ajurweda (ayurveda), co oznacza „wiedza życia”, bądź „sztuka życia”. Jest to sanskrycki termin, gdzie „ajus” oznacza życie, a „veda” wiedzę, mądrość – „wiedza o zdrowym życiu”. Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny, wywodzący się ze starożytnych Indii. Powstał ponad sześć tysięcy lat temu. Ajurweda znana i praktykowana była w czasach życia Mistrza Kryszny. Wiedza wykorzystywana w Ajurweda opiera się na założeniu, że we wszystkim, co istnieje występuje energia, a choroby biorą się z zachwiania równowagi energetycznej ciała. Kosmetyki azjatyckie nawiązują do natury, jednak producenci wykorzystują również składniki syntetyczne, jeśli charakteryzują się one cennymi właściwościami.
Azjaci mają odmienne podejście do pielęgnacji skóry oraz makijażu, dlatego ich produkty kosmetyczne różnią się teksturą, strukturą i kierunkiem działania od tych spotykanych u nas. Osoby mieszkające w Azji od najmłodszych lat uczone są w jaki sposób należy dbać o zdrowy wygląd skóry oraz włosów. Mamy wpajają swoim dzieciom, jakich produktów oraz w jakiej kolejności powinny używać. Pielęgnacja azjatycka charakteryzuje się użyciem dużej liczby form kosmetycznych. Dla Azjatek bardzo istotne jest, żeby wyglądać zdrowo i młodo, dlatego kosmetyki anty-aging cieszą się dużą popularnością. Kobiety uważają, że prewencja jest lepszą metodą niż naprawianie skutków upływającego czasu.
Główną różnicą między pielęgnacją Azjatek a Europejek jest liczba stosowanych produktów kosmetycznych oraz czas poświęcany na rytuał pielęgnacyjny. Kobiety ze Wschodu stosują nawet kilkanaście kosmetyków dziennie. Do pielęgnacji okolic oczu używają 3-4 różnych produktów podczas trwania jednego rytuału pielęgnacyjnego, który wykonują rano i wieczorem. Do mycia skóry twarzy stosowane są kosmetyki na bazie olejku, pianki oraz peelingi. Piankę i olej wykorzystuje się do oczyszczania twarzy codziennie; olej do wieczornego mycia, piankę natomiast do porannego. Peeling aplikuje się co trzy dni, w celu dokładniejszego oczyszczenia skóry twarzy.
Azjatki po umyciu twarzy używają preparatu tonizującego, który ma za zadanie przywrócić odpowiednią wartość pH skóry. Następnie nakładają na twarz maseczkę. Stosują ją 2-3 razy w tygodniu. Istotnym krokiem ich pielęgnacji jest nałożenie serum, emulsji lub lotionu, a pod oczy kremu. Wiele kobiet regularnie aplikuje maseczki całonocne, które nakładane są wieczorem przed pójściem spać i zmywane dopiero rano. Kobiety te bardzo dokładnie chronią się przed słońcem. Dla kobiet pochodzących z Azji piękna skóra, to skóra bez śladu opalenizny. Dlatego też wielkim powodzeniem cieszą się różnego rodzaju kremy i maseczki wybielające, które w krajach europejskich nie są tak popularne.
Tradycja dbania o stan skóry wiąże się również z prawidłową dietą, która jest bogata w przeciwutleniacze. Antyoksydanty zapobiegają oraz neutralizują negatywne działanie reaktywnych form tlenu, które wywołują wiele chorób oraz pogarszają kondycję skóry. Azjatycka kuchnia jest nie tylko smaczna i zdrowa, ale ma korzystny wpływ na stan skóry. Zawiera dużą ilość warzyw i owoców, które są bogatym źródłem witamin, w tym C i E, silnych przeciwutleniaczy. Azjaci wykorzystują w kuchni przede wszystkim ryby, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3). Kwasy wspomagają procesy regeneracji skóry, łagodzą jej podrażnienia oraz opóźniają procesy starzenia się organizmu. Istotnym składnikiem diety jest soja, która zawiera flawonoidy – naturalne fitoestrogeny. Związki te wspomagają zachowanie równowagi hormonalnej w organizmie. Wpływają na produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w głębszych warstwach skóry. Zdrowe odżywianie Azjatki uzupełniają stosowaniem suplementów diety. Podstawową zasadą, która wpływa na posiadanie pięknej zdrowej skóry jest picie odpowiedniej ilości wody. Ten pozytywny rytuał zapobiega zbyt dużej utracie wody z naskórka na skutek negatywnego działania czynników zewnętrznych.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 1/2019 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...