Data publikacji: 2020-11-16
Koncerny Linde i Evonik opracowały rozwiązanie, dzięki któremu możliwe będzie oddzielenie wodoru od gazu ziemnego, by w ten sposób umożliwić transport wodoru przy użyciu połączeń rurociągowych, którymi wcześniej transportowany był gaz.
Obecnie stale rośnie zainteresowanie perspektywą szerszego wykorzystania istniejącej infrastruktury gazowej do transportu wodoru, w szczególności zielonego wodoru. Na całym świecie podjęto wiele inicjatyw w celu opracowania sprzyjających koncepcji technologicznych. Istniejące sieci rurociągów można wykorzystać do efektywnego transportu wodoru na duże odległości i dostarczania go do punktów końcowych położonych wzdłuż tej infrastruktury rurociągowej, tak by mógł być on stosowany w tych lokalizacjach do zastosowań przemysłowych lub stanowić źródło energii. Jednak, aby tak się stało, wodór musi być skutecznie oddzielony od mieszanki gazu ziemnego w miejscu wydobycia.
I właśnie w tym celu Linde i Evonik Industries opracowały technologię, która umożliwia oddzielenie wodoru od gazu ziemnego. Rozwiązanie to łączy adsorpcję zmiennociśnieniową (PSA), czyli technologię, w której Linde ma wieloletnie doświadczenie, z wysokowydajnymi membranami oferowanymi przez Evonik. Dzięki temu możliwe staje się dostarczanie wodoru o czystości do 99,9999%.
- Strumień wodoru o wysokiej czystości mógłby być następnie dostarczany do stacji paliw, na przykład do napędzania pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi. Ale to nie tylko źródło energii; to także cenny surowiec, zwłaszcza dla przemysłu chemicznego. Wodór jest bowiem ważnym surowcem do różnych przemysłowych procesów produkcyjnych i jest wymagany w dużych ilościach do tych zastosowań. Mamy już technologie na rynku; technologie, które są gotowe do użycia, gdy tylko rynek zasygnalizuje zwiększoną absorpcję wodoru w sieciach gazu ziemnego i związaną z tym potrzebę procesów separacji - wyjaśnia Jürgen Nowicki, wiceprezes Linde.
Przedstawione przez niego rozwiązanie wzmacnia ofertę Linde, jako wiodącego dostawcy technologii i aplikacji wodorowych. Powstała fabryka demonstracyjna w zakładzie Linde w miejscowości Dormagen w Niemczech stanowić będzie zatem przykład wydajności i opłacalności tej technologii.
- Ekonomiczna opłacalność wydobywania wodoru z obecnej infrastruktury gazu ziemnego zależy w dużej mierze od wydajności technologii separacji gazu. Selektywność membranowa jest kluczowym czynnikiem sukcesu. Jesteśmy jedynym na świecie w pełni zintegrowanym wstecznie producentem membran do separacji gazów. Opierając się na naszym wieloletnim doświadczeniu w chemii polimerów, jesteśmy w stanie dostosować kluczowe właściwości membran na poziomie materiału, zapewniając klientom wysoce selektywną i solidną technologię separacji – komentuje Harald Schwager, wiceprezes zarządu Evonik.
Jednym z pierwszych udanych przypadków referencyjnych opartych na współpracy między Linde i Evonik w dziedzinie membranowej separacji gazów był zakład przetwarzania helu w Mankota w Kanadzie, który został uruchomiony w 2016 r. Dwa procesy separacji - technologie membranowe i PSA - zostały również połączone w tym obiekcie. Była to pierwsza tego typu instalacja do przetwarzania helu na świecie, która obecnie przetwarza ponad 250 tys. metrów sześciennych surowego gazu dziennie, aby uzyskać poziom czystości helu klasy przemysłowej (99,999%).
Kontynuując ten sukces, koncerny Linde i Evonik rozszerzyły współpracę, opracowując rozwiązania w zakresie separacji gazów do przetwarzania gazu ziemnego, zastosowań gazu syntezowego i instalacji amoniaku.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...