Data publikacji: 2015-08-11
Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, wylicza najważniejsze w ostatnich kilkunastu miesiącach wydarzenia, które stały się udziałem polskiej branży chemicznej.
- W przeciągu ostatniego roku w polskiej branży chemicznej sporo się działo. Kwestie, które trzeba uznać za najistotniejsze, to w nieprzypadkowej kolejności, pozytywne zaopiniowanie studium wykonalności programu INNOCHEM, sukces Kongresu Polska Chemia, działania Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego mające na celu ochronę konkurencyjności branży w Europie Centralnej i uchwalenie ustawy o OZE. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pozytywnie zaopiniowało studium wykonalności przygotowanego przez PIPC programu sektorowego INNOCHEM. To zielone światło do podjęcia prac nad ustanowieniem pierwszego w historii tego typu programu związanego z dofinansowaniem innowacyjnych projektów w przemyśle chemicznym. INNOCHEM może mieć przełomowe znaczenie w zakresie innowacyjności w polskiej chemii. Pierwsze konkursy dotacyjne w ramach Programu mogą być uruchomione już pod koniec roku – mówi Tomasz Zieliński, prezes zarządu PIPC w rozmowie z "Chemia i Biznes".
Jego zdaniem warto wspomnieć też o organizowanym przez Izbę Kongresie „Polska Chemia”, który to stał się wydarzeniem na skalę regionalną. Dzięki niemu Polska jest dziś miejscem, gdzie powstają strategie dla całego środkowoeuropejskiego przemysłu chemicznego.
- Najlepszym wskaźnikiem znaczenia Kongresu „Polska Chemia” jest zmiana perspektywy czasowej dziennikarzy, którzy zwracają się do nas z prośbą o ocenę kondycji sektora, w ramach której rok w branży chemicznej nie trwa od stycznia do grudnia, ale od czerwca do maja, czyli od jednej edycji Kongresu do drugiej – tłumaczy Tomasz Zieliński.
Szef PIPC zauważa ponadto, iż od połowy ubiegłego roku organizacja podejmowała szereg działań wskazujących na potrzebę zabezpieczenia interesów polskiego przemysłu w kontekście polityki klimatycznej i importu towarów, np. z Azji i Ameryki Północnej. Zainicjowała m.in. szereg spotkań przedstawicieli naszych firm z polskimi europosłami.
- Jesteśmy liderem debaty o TTIP i to nie tylko wśród polskich organizacji branżowych. Daliśmy impuls do działania organizacjom zrzeszającym firmy chemiczne w państwach Grupy Wyszehradzkiej, czego efektem było przesłane do władz UE wspólne stanowisko przemysłu chemicznego w zakresie zabezpieczenia pozycji konkurencyjnej przemysłu chemicznego w Europie Centralnej. Jeśli chodzi natomiast o znaczenie ustawy o OZE, to przemysł energochłonny – w dużej mierze właśnie dzięki działaniom Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego – uzyskał system zwolnień z kosztów wsparcia odnawialnych źródeł energii – podkreśla Tomasz Zieliński, prezes zarządu PIPC.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...