Data publikacji: 2016-06-01
Terminal LNG w Świnoujściu został odebrany od wykonawcy. Oznacza to, że kończą się prace związane z jego komercyjnym uruchomieniem. Instalacja jest już praktycznie gotowa do przyjmowania statków gazowych, a zainteresowanie zakupem gazu za jej pośrednictwem zgłosiły PGNiG oraz wstępnie ukraiński Naftohaz.
Przedstawiciele Polskiego LNG i Generalnego Realizatora Inwestycji (GRI) podpisali 1 czerwca br. Protokół Odbioru do Użytkowania Terminalu LNG. Przejęcie do eksploatacji zostało poprzedzone wykonaniem prób i testów. Wszystkie zakończyły się pozytywnie, potwierdzając osiągnięcie wymaganych parametrów technicznych.
- Zapowiedziane są już komercyjne dostawy skroplonego gazu do Polski. Z tego powodu finalny odbiór Terminalu LNG od wykonawcy jest kluczowy dla ukończenia tej strategicznej dla polskiej gospodarki inwestycji, która umożliwia realną dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a tym samym istotnie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju - powiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu spółki Gaz-System.
Kilkanaście dni temu Prezes URE udzielił spółce Polskie LNG koncesji na skraplanie gazu ziemnego i regazyfikację skroplonego gazu ziemnego w Terminalu LNG. Polskie LNG, którego właścicielem jest Gaz-System, zostało także wyznaczone przez Prezesa URE na operatora Terminalu LNG.
Budowa Terminala to najważniejsza od wielu lat inwestycja gazownicza w naszym kraju. Dzięki niej Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni. Obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne Terminalu LNG na poziomie 5 mld m3 gazu umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki, a jednocześnie rozpatrywana jest ewentualność rozbudowa infrastruktury.
Terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, podnosi bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu, a także umożliwia realną dywersyfikację źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku.
Realizacja tego strategicznego projektu rozpoczęła się w 2006 r., kiedy dokonano wyboru lokalizacji inwestycji. W ramach projektu wybudowane zostały w Świnoujściu: nowy falochron o długości ok. 3 km; nabrzeże wraz z systemem cumowniczym umożliwiającym rozładunek zbiornikowców LNG o pojemności ładunkowej od 120 tys. m3 LNG do ok. 217 tys. m3 LNG (Q-flex); dwa kriogeniczne zbiorniki do składowania procesowego LNG (każdy o pojemności około 160 tys. m3); instalacje do regazyfikacji LNG oraz gazociąg Świnoujście - Szczecin o długości 85 km łączący terminal LNG z polskim systemem przesyłowym.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...