Data publikacji: 2014-08-27
103 osoby pracujące w Grupie Azoty uległy w 2013 r. wypadkom przy pracy. To o trzy osoby więcej niż w roku wcześniejszym. Na szczęście obyło się bez wypadków śmiertelnych, podobnie zresztą jak rok wcześniej.
Największa wypadkowość była udziałem załogi pracującej w Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy. W ubiegłym roku w trakcie pracy wypadkom uległo tam 60 pracowników (50 mężczyzn i 10 kobiet). W Tarnowie było to 20 osób (w tym jedna ciężko i był to jedyny taki przypadek w Grupie Azoty), w Policach 12, a w Kędzierzynie – Koźlu 11.
W trzech spółkach Grupy Azoty, czyli w Tarnowie, Puławach i Policach ustalenia pomiędzy pracodawcą a pracownikami w zakresie BHP znajdują swoje odzwierciedlenie w zapisach zakładowych układów zbiorowych pracy. Jedynie w przypadku Grupy Azoty ZAK nie znalazły się one w układzie zbiorowym. Umieszczone je tylko w zintegrowanym systemie zarządzania. Jak tłumaczą władze spółki, problematyka BHP jest przedmiotem dialogu zarządów ze związkami zawodowymi.
We wszystkich czterech lokalizacjach funkcjonują zakładowe komisje BHP złożone z przedstawicieli pracodawców (członkowie komórek personalnych, komórek BHP oraz lekarze sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami) oraz przedstawicieli pracowników (członkowie związków zawodowych, społeczni inspektorzy pracy). Do zadań takich komisji należy m.in. przegląd warunków pracy, okresowe oceny stanu BHP, opiniowanie podejmowanych przez zarządy środków zapobiegających wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, wnioskowanie o poprawę warunków pracy.
Ze względu na specyfikę produkcji w firmie odnotowuje się zagrożenia związane z czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia. W ocenie zarządu Grupy Azoty stara się ona jednak podejmować działania eliminujące lub ograniczające te zagrożenia.
W tarnowskich zakładach stwierdzono, że na koniec 2013 r. narażonych na nadmierny hałas było 16 pracowników. W190 przypadkach odnotowano niedostateczne oświetlenie stanowisk pracy.
W Kędzierzynie-Koźlu w warunkach narażenia na ponadnormatywny hałas pracowały cztery osoby. W 2013 r. przeprowadzono w spółce aktualizację i weryfikację kart oceny ryzyka zawodowego dla 123 stanowisk pracy. W przypadku 17 zastosowano środki techniczne eliminowania lub ograniczania ryzyka zawodowego. Środki organizacyjne wdrożono dla wszystkich 123 stanowisk. Zastosowano dla nich również środki ochrony indywidualnej.
W Puławach zagrożenie pyłami przemysłowymi odnotowano w przypadku 67 zatrudnionych, zagrożenie hałasem w przypadku 868 pracowników, a mikroklimatem gorącym w przypadku 118 osób.
W Policach zagrożenia czynnikami związanymi ze środowiskiem pracy dotyczyły 621 pracowników. Dla 110 z nich ryzyko wiązało się z pyłami przemysłowymi zwłókniającymi, dla 119 z innymi pyłami, a dla 392 z hałasem. W przypadku 38 pracowników ryzyko zlikwidowano lub ograniczono do poziomu zgodnego z normą. Łącznie przeprowadzono oceny ryzyka zawodowego 535 stanowisk pracy (1583 osoby). Wyeliminowano lub ograniczono ryzyka zawodowe dla 185 stanowisk (603 osoby). Dla 101 stanowisk pracy (389 osób) zastosowano środki techniczne eliminacji lub ograniczenia ryzyka. Dla 71 stanowisk (239 osób) wykorzystano dodatkowe środki ochrony indywidualnej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...