Data publikacji: 2020-10-15 / Autor: Grzegorz Biliński, prezes Axpo Polska
Rynek energii w Europie przechodzi technologiczną transformację. Które z innowacji mogłyby się sprawdzić także w Polsce?
Ministerstwo Klimatu ogłosiło niedawno nowy projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Głównymi jego filarami są sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza. W niektórych państwach europejskich takie zmiany już trwają.
Przykładem może służyć m.in. rynek szwajcarski, skandynawski czy niemiecki. Z powodzeniem wykorzystywane na nich rozwiązania technologiczne mogłyby pomóc także w transformacji polskiego rynku energii. Bez śmiałych innowacji Polska jeszcze przez długi czas może nie dogonić pod tym względem najbardziej rozwiniętych krajów Europy.
Oto cztery rozwiązania energetyczne, na które stawiają rynki europejskie:
Odpowiednie wykorzystanie zasobów naturalnych
Jednym ze sposobów na pozyskiwanie zielonej energii w Europie jest tworzenie elektrowni fotowoltaicznych na dużych wysokościach, dzięki wykorzystaniu warunków naturalnych. Przykładem jest planowana inwestycja w Alpach, na wysokości 2500 m n.p.m. Na istniejącej w tym miejscu tamie zostanie zainstalowanych 6 tysięcy paneli fotowoltaicznych.
Przewiduje się, że w skali roku instalacja wytworzy około 2,7 GWh energii elektrycznej. Jest to możliwe dzięki m.in. ukierunkowaniu instalacji na stronę południową, dużej wysokości oraz niższym temperaturom chłodzącym moduły. Dodatkowa energia powstanie przez odbijanie promieni słonecznych od śnieżnej pokrywy. Takie warunki sprawiają, że zimą będzie w stanie wytworzyć połowę z planowanej rocznej generacji, podczas gdy tradycyjne instalacje fotowoltaiczne w Szwajcarii generują w porze zimowej około 25% rocznego uzysku energii.
Automatyka i robotyka
Robotyka wykorzystywana jest już praktycznie przez wszystkie gałęzie gospodarki. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się zwłaszcza drony, które dzięki zdalnemu sterowaniu i małym rozmiarom mogą dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Możliwości ich wykorzystania testują także elektrownie, aby móc np. dokonywać inspekcji szybów pionowych, zbiorników wyrównawczych, tuneli ciśnieniowych lub zlewni, do których bardzo trudno się dostać. Dzięki wykorzystaniu dronów pracownicy oszczędzają czas, który musieliby przeznaczyć na dotarcie do sprawdzanego sektora, zwykle pieszo. Dron leci wyznaczoną trasą po zainstalowanych „przewodach” bez kontroli GPS lub satelity i wykonuje zdjęcia w celu udokumentowania ewentualnych uszkodzeń lub zmian.
Tego typu inspekcji można dokonywać także na dużych odległościach. Sieć dystrybucyjna o długości 2200 km i maszty energetyczne o długości 7500 km kontrolowane są właśnie za pomocą dronów. Dzięki inspekcji z powietrza nie trzeba już wyłączać linii energetycznych, co zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność sieci energetycznej.
Big Data
Na zagranicznych rynkach energii wykorzystuje się również uczenie maszynowe i zaawansowaną analitykę. Tworzone są aplikacje do obliczania dokładniejszych prognoz wiatrowych. Wyniki służą do optymalizacji strategii handlowej. Aplikacje korzystają z uczenia maszynowego i automatycznie aktualizują się z dnia na dzień. Umożliwia to przygotowywanie rekomendacji handlowych, które stale ewoluują i dostosowują się do warunków rynkowych.
Wspólnie z niemieckim start-upem Oxygen Technologies, spółka zależna od Axpo planuje opracować inteligentną platformę energetyczną na rynek szwajcarski. Przewidziane jest kompletne rozwiązanie, w którym właściciele elektrowni słonecznych, pomp ciepła, systemu magazynowania baterii lub stacji ładowania elektronicznego będą mogli połączyć swoją infrastrukturę i zoptymalizować dostawy energii.
Platformy do zakupu i sprzedaży zielonej energii
Powodzeniem na Zachodzie cieszą się także rozwiązania, dzięki którym regionalni operatorzy elektrowni słonecznych, wiatrowych, wodnych i biomasowych mają możliwość sprzedaży własnej energii elektrycznej bezpośrednio lokalnym konsumentom końcowym. Dzięki specjalnej platformie konsumenci z regionu mogą cyfrowo opracowywać swój własny mix energii elektrycznej. Upraszczając, konsument ma możliwość korzystania z energii wytworzonej przez elektrownię słoneczną sąsiada, z biogazowni lokalnej farmy lub z turbiny wiatrowej lokalnego dostawcy. W przyszłości konsumenci energii elektrycznej staną się partnerami energetycznymi na równych prawach z dostawcami energii elektrycznej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...