Data publikacji: 2019-05-13
Niemiecki koncern chemiczny Lanxess wykorzysta sztuczną inteligencję w procesie rozwoju tworzyw sztucznych o wysokich parametrach. W tym celu zawarł partnerstwo z Citrine Informatics, liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji w branży materiałowej.
Lanxess poinformował, iż dąży do przełomu w rozwoju tworzyw sztucznych o wysokich parametrach, dostosowanych do potrzeb klienta. Poprzez zastosowanie sztucznej inteligencji pragnie drastycznie skrócić czas potrzebny na opracowanie nowych materiałów.
Wraz z Citrine Informatics uruchomił projekt pilotażowy, którego zadaniem jest ocena potencjału sztucznej inteligencji w produkcji tworzyw sztucznych. Celem jest dalsza optymalizacja włókien szklanych, które wykorzystuje do wzmacniania wielu swoich tworzyw sztucznych, a ostatecznie zwiększenie wydajności materiałów.
Kluczową rolę odgrywa preparacja włókna – podlegają jej włókna szklane, które miesza się z tworzywami sztucznymi w celu zwiększenia ich właściwości mechanicznych. Ułatwia im to mocniejsze wiązanie się z matrycą z tworzywa sztucznego, ostatecznie zapewniając właściwości wymagane w przypadku tworzyw sztucznych o wysokich parametrach. Proces optymalizacji doboru preparacji włókien szklanych jest złożony, pracochłonny i długotrwały.
– Oczekujemy, że sztuczna inteligencja skróci czas opracowywania zoptymalizowanych formulacji o ponad połowę. Pozwoli nam to nie tylko oferować jeszcze lepsze produkty dostosowane do potrzeb klientów, ale również skróci czas wprowadzania produktów na rynek – mówi Axel Tuchlenski, dyrektor ds. globalnego rozwoju produktów i zastosowań w jednostce biznesowej Lanxess High Performance Materials.
W tradycyjnym rozwoju produktu złożona kompozycja preparacji włókien szklanych i liczne zmienne podczas produkcji wysokoparametrycznych tworzyw sztucznych wymagają szeroko zakrojonych badań, których wyniki są trudne do przewidzenia. Sztuczna inteligencja może w tym przypadku wnieść istotny wkład poprzez maksymalne wykorzystanie dostępnych danych. Na podstawie tysięcy wyników pomiarów z poprzednich formuł, informacji o surowcach i wielu dodatkowych danych algorytmy SI obliczają modele prognozowania dla ulepszonych konfiguracji testowych i parametrów, udoskonalają je w oparciu o wyniki pomiarów z każdego pojedynczego testu i wreszcie proponują optymalną formułę. Procedura ta sprawia, że rozwój produktu przebiega znacznie szybciej niż w przypadku metod tradycyjnych.
Sztuczna inteligencja jest zatem technologią niezbędną do tworzenia innowacji na podstawie niezliczonych danych gromadzonych przez firmę.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...