Data publikacji: 2019-01-14 / Autor: Anna Jarosik
Rynek octanu etylu znajduje się pod wpływem zwiększonego zapotrzebowania na opakowania elastyczne.
Octan etylu jest organicznym związkiem estrowym, wytwarzanym najczęściej w procesie estryfikacji etanolu i kwasu octowego w obecności mocnego kwasu. Najczęściej jest stosowany jako rozpuszczalnik do farb i lakierów, nitrocelulozy, w procesie czyszczenie na sucho, w różnych procesach przemysłowych oraz jako składnik mieszanin zapachowych. Dodatkowo octan etylu o wysokiej czystości jest stosowany jako zmywacz do paznokci i do czyszczenia obwodów elektrycznych. Natomiast w wersji o niskiej czystości można stosować w farmacji, w produkcji perfum, w farbach drukarskich i w żywności, a także jako rozpuszczalnik nośnikowy dla herbicydów i w procesie dekofeinizacji, tj. usuwania kofeiny z ziaren kawy, kakao, liści herbaty itp. Octanu etylu używa się w preparatach do powlekania mebli drewnianych, sprzętu budowlanego, sprzętu górniczego, sprzętu rolniczego i wyposażenia morskiego.
Ponadto octanu etylu znajduje wzięcie jako rozpuszczalnik do farb drukarskich o wysokiej rozdzielczości oraz do klejów laminowanych. Jednocześnie wykorzystuje się go w elastycznych opakowaniach i foliach z tworzyw sztucznych. Przyczyniają się do tego jego właściwości, m.in. szybkość odparowywania.
Dodatkowo octan etylu, jako rozpuszczalnik stosowany jest w procesie odlewania w produkcji elastycznych folii opakowaniowych, które są wyjątkowo elastyczne, dostępne w różnych rozmiarach, tańsze, mają porównywalnie długi okres trwałości i mogą być poddawane recyklingowi.
Octan etylu jest dość powszechnie stosowany we wszystkich rodzajach powłok, farb i lakierów w przemyśle budowlanym i motoryzacyjnym, a rozwój tych dwóch branż zwiększa wartość rynku octanu etylu, głównie w Chinach i Indiach.
Główni gracze na rynku octanu etylu to m.in. INEOS; Sekab Biofuels & Chemicals AB; Solventis; Sasol; Daicel Corporation; Ashok Alco-Chem Ltd.; Celanese Corporation; Eastman Chemical Company; Jiangsu Sopo oraz Godavari Biorefineries.
Z ostatnich inwestycji wspomnieć można o tym, iż w 2016 r. INEOS rozszerzył swoją produkcję w fabryce w Hull (Wielka Brytania) o 100 tys. ton rocznie.
Pod względem geograficznym, to region Azji i Pacyfiku oraz Ameryka Północna są wiodącymi na globalnym rynku octanu etylu. W Azji rynek szacowany jest na 1,29 mld dolarów i rośnie w tempie 6,2% rocznie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...