Data publikacji: 2020-04-30
Grupa Azoty – Jednostka Dominująca w Tarnowie przedstawiła strategiczne kierunki realizowanych przez siebie prac badawczo – rozwojowych w poszczególnych segmentach biznesowych.
Dla każdego z segmentów biznesowych Grupy Azoty prowadzone są projekty badawcze, które w minionych miesiącach koncentrowały się opracowywaniu technologii wytwarzania nowych innowacyjnych produktów.
W segmencie nawozowym realizowano projekty ukierunkowane na wejście w życie nowych uregulowań prawnych, mających wpływ na portfolio produktowe Grupy Azoty. W obszarze precyzyjnego nawożenia trwa rozwijanie intuicyjnych narzędzi dla gospodarstw sektora rolniczego, których celem jest wprowadzenie technik rolnictwa precyzyjnego do powszechnej praktyki rolniczej.
Działania badawcze prowadzone w segmencie tworzyw sztucznych koncentrują się na modyfikacjach produkowanych tworzyw. Wśród najistotniejszych zrealizowanych tematów znajdują się nowe odmiany poliamidu 6 do druku 3D, do zastosowań elektrochemicznych i poliamid do wytłaczania na półwyroby do obróbki skrawaniem.
Interesujące prace prowadzono w obszarze katalizatorów, gdzie wykonywane są badania nad zwiększeniem efektywności działania obecnych katalizatorów stosowanych głównie w ciągach amoniakalnych. Pracowano ponadto nad wytworzeniem nowych katalizatorów do stosowania w nowych szybko rozwijających się gałęziach przemysłu.
Coraz więcej uwagi Grupa Azoty poświęca elektromobilności – w tym obszarze działania B+R ukierunkowane są na opracowanie specjalistycznych produktów chemicznych do produkcji akumulatorów.
Grupa Azoty od wielu lat posiada własne zaplecze badawcze, gdzie prowadzone są badania w obszarze tworzyw sztucznych i compoundów, nawozów oraz obszaru organiki, jednak w celu zwiększenia skali własnych prac badawczych, stworzenia możliwości weryfikacji wyników tych prac i badań w skali półtechnicznej oraz powiększenia potencjału kadrowego w obszarze badań i rozwoju, firma mocno rozbudowuje infrastrukturę badawczo-rozwojową.
W 2019 roku została zakończona budowa Centrum Badawczego Rozwojowego w Tarnowie. W skład CBR wchodzi 47 kompleksowo wyposażonych sal laboratoryjnych oraz hala półtechnik, umożliwiająca przetestowanie oraz przeskalowanie technologii opracowanych wcześniej w skali laboratoryjnej. Takie kompleksowe podejście do prowadzenia prac badawczych umożliwia podniesienie efektywności prowadzonych badań, których efekty mogą zastać zaimplementowane i wdrożone do działalności operacyjnej spółki, wzbogacając tym samym portfel produktowy.
W Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty dostępny jest nowoczesny system nanoszenia powłok próżniowych. Dostępna infrastruktura pozwala zarówno na prowadzenie badań w skali laboratoryjnej, półtechnicznej oraz prowadzenie produkcji. Laboratorium powłok próżniowych wyposażone jest w nowoczesne i precyzyjne urządzenia, umożliwiające kompleksowe kontrolowanie i badanie parametrów powłok.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...