Data publikacji: 2010-05-19
Obserwowane w ostatnich latach zmiany na światowym rynku farmaceutycznym są m.in. następstwem coraz większego dostępu do opieki zdrowotnej w krajach rozwijających się oraz rosnącej liczby środków terapeutycznych, które tracą ochronę patentową przy stosunkowo mniejszej liczbie nowych produktów dopuszczonych do obrotu handlowego. Największe międzynarodowe koncerny farmaceutyczne wykazują w konsekwencji rosnące zainteresowanie segmentem leków odtwórczych i umacniają swoją pozycję na rynkach wschodzących.
Pomimo znacznego spadku aktywności gospodarczej we wszystkich regionach świata, globalny przemysł farmaceutyczny zamknął 2009 r. z wyższym wskaźnikiem wzrostu sprzedaży swoich wyrobów w porównaniu z poprzednim rokiem. Zgodnie z szacunkowymi obliczeniami obserwatorów rynku, ogólnoświatowa wartość rynku farmaceutyków zbliżyła się w ubiegłym roku do poziomu przekraczającego 780 mld dol., co wskazuje na ponad 2-krotny wzrost w stosunku do wyników osiąganych na początku bieżącej dekady. Jednakże dwucyfrowe tempo wzrostu, odnotowywane jeszcze w 2003 r., sukcesywnie kurczyło się w kolejnych latach, dochodząc do poziomu 4,8% w 2008 r. Skutki kryzysu ekonomicznego zarysowały się szczególnie ostro w regionach świata o szybko słabnących wskaźnikach makroekonomicznej aktywności i stosunkowo dużych wydatkach na leki indywidualnych konsumentów. Mniejsze spadki dynamiki wzrostu wystąpiły natomiast w krajach o dobrze rozwiniętej strukturze opieki zdrowotnej, gdzie od dawna funkcjonują systemy refundacji farmaceutyków (np. Niemcy, Japonia, Hiszpania).
Wartość światowego rynku farmaceutycznego w latach 2000–2008
Źródło: IMS Health Market Prognosis
Na ubiegłoroczne wyniki wartości rynku farmaceutycznego miała wpływ wzmożona sprzedaż szczepionek i przeciwwirusowych leków, stosowanych w celu zahamowania pandemii świńskiej grypy. Czołowe firmy, brytyjska GlaxoSmithKline i szwajcarska Roche, odnotowały lawinowo rosnące zapotrzebowanie na swoje środki terapeutyczne. Pierwsza z nich produkuje wziewny specyfik Relenza, którego sprzedaż od stycznia do września 2009 r. wzrosła ponad 8-krotnie w porównaniu do analogicznego okresu w 2008 r. Kilkukrotnie większą sprzedaż preparatu Tamiflu odnotowała także firma Roche.
Obliczenia analityków rynkowych IMS Health wskazują, że w dwunastomiesięcznym przedziale czasowym od lipca 2008 r. do czerwca 2009 r., na dziesięciu rynkach o największej aktywności wygenerowano obroty o łącznej wartości ok. 562 mld dol., co stanowi 4,3% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w latach 2007/2008. Grupa czołowych krajów pozostaje w niezmienionym składzie od pięciu lat i obejmuje Stany Zjednoczone, Japonię, Francję, Niemcy, Włochy, Chiny, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Kanadę oraz Brazylię.
Struktura światowego rynku farmaceutycznego (lipiec 2008 r. – czerwiec 2009 r.)
Źródło: IMS Health MIDAS
Niekwestionowanym liderem są od wielu lat Stany Zjednoczone, których sprzedaż przekroczyła pułap 290 mld dol. (ponad 40% udział w rynku). Drugie miejsce z ponad 10% udziałem w rynku zajęła Japonia, a na kolejnych miejscach uplasowały się Francja, Niemcy i Włochy. Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków są Chiny, odnotowujące w bieżącej dekadzie dwucyfrowe wskaźniki wzrostu. O ile w dwunastomiesięcznym przedziale czasowym od lipca 2003 r. do czerwca 2004 r. sprzedaż środków farmaceutycznych wzrosła w tym kraju o 19%, to w kolejnym roku odnotowano wzrost o 30%. W ciągu dwu ostatnich lat wskaźnik tempa wzrostu wynosił odpowiednio ok. 28% i 25%, co w rezultacie spowodowało awans Chin z dziewiątej na szóstą pozycję.
Rynek europejski
Łączna wartość obrotów na pięciu największych rynkach unijnych w dwunastomiesięcznym okresie (do czerwca 2009 r.) wyniosła ok. 145 mld dol., co przełożyło się na ponad 20% udział w globalnym rynku. Największe roczne zapotrzebowanie wystąpiło we Francji, wyprzedzając sprzedaż w Niemczech o 0,8 mld dol. i we Włoszech o ok. 14,5 mld dol. Listę pięciu najbardziej aktywnych państw w Unii Europejskiej zamyka Wielka Brytania z wartością obrotów przekraczającą 19,5 mld dol. Business Monitor International oszacował wartość ubiegłorocznego rynku farmaceutycznego w Polsce na ponad 30 mld zł (w cenach detalicznych). Jest to ponad 10% wzrost w porównaniu do 2008 r., będący m.in. wynikiem większego zapotrzebowania na leki przeciwgrypowe. Polska, Rosja i Węgry plasują się w czołówce rynków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
PODSUMOWANIE ŚWIATOWEGO RYNKU FARMACEUTYCZNEGO ZNAJDĄ PAŃSTWO W RAPORCIE "2009 R. W BRANŻY CHEMICZNEJ".
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...