Sumitomo Chemical zamknie instalację etylenu
Data publikacji: 2013-02-01
Koncern Sumitomo Chemical poinformował o zamknięciu swojej japońskiej fabryki etylenu. Powód? Spadek popytu wewnętrznego i coraz większa presja konkurencyjna z zewnątrz.
Wygaszanie produkcji w miejscowości Chiba na wyspie Honsiu odbywać będzie się stopniowo i potrwa do jesieni 2015 r. W tej chwili roczne moce produkcyjne istniejącej od 1970 r. fabryki wynoszą 415 tys. ton etylenu. Koncern, obchodzący w tym roku stulecie swojego istnienia, przyznał ponadto, że na wyłączeniu instalacji etylenowej może się nie skończyć. Rozważane jest także zamknięcie linii produkujących pochodne etylenu.
Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, japoński przemysł petrochemiczny stanął w ostatnich latach przed problemem spadku popytu wewnętrznego oraz wzrostu bardziej opłacalnego importu. Ma to związek z budową nowych instalacji petrochemicznych na Bliskim Wschodzie i w Chinach, jak również planami wzniesienia takich obiektów w Stanach Zjednoczonych z uwagi na trwającą tam rewolucję łupkową, która skutkuje niższymi cenami gazu.
Nienajlepsze perspektywy dla branży petrochemicznej Kraju Kwitnącej Wiśni mają się utrzymać jeszcze przez kilka następnych lat. Od 2015 r. Sumitomo chce zatem nabywać konieczną ilość etylenu i innych surowców petrochemicznych poprzez zwiększenie zakupów w firmie Keiyo Ethylene. Powstała ona jako jej własne joint venture. Keiyo Ethylene produkuje rocznie 768 tys. ton etylenu.
Sytuacja w przemyśle petrochemicznym w Japonii wpływa również na zachowanie innych tamtejszych producentów. W minionym roku także koncern Mitsui ogłosił restrukturyzację swojej działalności związanej z produkcją etylenu.
etylenprzemysł petrochemicznyMitsuiSumitomo ChemicalKeiyo Ethylene
Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!
Oddaj swój głos
Średnia ocen 0/5 na podstawie 1176 głosów