Data publikacji: 2016-12-08 / Autor: Marta Ogorzałek, Emilia Klimaszewska, UTH w Radomiu
Ponad jedną trzecią rynku domowych środków czystości stanowią preparaty uniwersalne, przeznaczone do czyszczenia twardych powierzchni.
Tego typu produkty powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami emulgującymi, dobrą zwilżalnością zarówno powierzchni hydrofilowych, jak i hydrofobowych oraz trwałym dyspergowaniem brudu w roztworze. Ponadto, środki te nie powinny pozostawiać plam, zacieków na czyszczonych powierzchniach, łagodnie działać na skórę oraz posiadać przyjemny zapach i barwę. Powinny być także bezpieczne oraz ekologiczne. W preparatach tych wysoką zdolność usuwania zabrudzeń osiąga się przez stosowanie odpowiednich surfaktantów, składników wspomagających ich działanie oraz substancji ściernych.
W recepturach produktów do czyszczenia twardych powierzchni główną rolę odgrywa substancja ścierna. Wspomaga ona mechaniczne usuwanie zabrudzeń poprzez zmniejszenie spoistości brudu, ułatwia oderwanie go od podłoża oraz jego zdyspergowanie.
Formy preparatów
Produkty czyszczące zawierające ścierniwa występują w formie: proszków, past oraz mleczek.
Powszechnie stosowane substancje ścierne
Dobór środka ściernego w produktach czyszczących wynika z rodzaju i twardości powierzchni poddawanej procesowi czyszczenia. Powierzchnie typu szkło, emalia czy stal wymagają zastosowania preparatu zawierającego stosunkowo miękkie, drobnoziarniste ścierniwo. Wówczas czyszczona powierzchnia nie ulega zarysowaniu czy zmatowieniu. W przypadku powierzchni o wyższej odporności na ścieranie, np. ceramicznej, można zastosować preparat czyszczący, który w swym składzie zawiera bardziej efektywne ścierniwo.
Głównymi parametrami charakteryzującymi substancje ścierne są stopień rozdrobnienia, twardość, wielkość oraz kształt ziaren. Wszystkie te czynniki wpływają na skuteczność procesu czyszczenia oraz stan mytych powierzchni. Materiały ścierne w preparatach czyszczących nie powinny posiadać ostrych krawędzi, ich średnica powinna wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset mikrometrów, a same muszą charakteryzować się wysoką twardością. Ponadto, wytypowany materiał ścierny musi być kompatybilny ze wszystkimi składnikami receptury preparatu czyszczącego. Nie powinien także negatywnie oddziaływać na organizm ludzki i środowisko naturalne.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2016 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...