Data publikacji: 2018-04-19 / Autor: Krzysztof Mrówczyński
Substancje żelujące i zagęszczające to w wielu przypadkach nieodzowne, choć nie wiodące, składniki współczesnych kosmetyków. Ich sprzedaż odpowiada obecnie za ok. 5% światowego rynku surowców kosmetycznych.
Współczesna oferta tych półproduktów jest dość zróżnicowana, przy czym na popularności zyskują zwłaszcza te pochodzenia naturalnego. W większości są to substancje wykorzystywane na większą skalę w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a nawet wydobywczym.
Rola i przykłady substancji żelujących oraz zagęszczających
Pojęcia substancji zagęszczających i żelujących nie są tożsame, choć ich zakresy w dużej mierze się ze sobą pokrywają (wiele substancji o właściwościach zagęszczających może również spełniać funkcje żelujące). Zagęszczacze poprawiają konsystencję oraz lepkość produktów kosmetycznych, zapewniając tym samym ich odpowiednią stabilność oraz skuteczne działanie (np. ułatwiają ich rozprowadzanie i przyleganie do skóry). Substancje żelujące służą do produkcji tych kosmetyków, które mają postać żeli (lub zbliżoną do nich). Ponadto mogą przyczyniać się do lepszej stabilności i nadawania odpowiedniej konsystencji produktów kosmetycznych w formie kremów czy mleczek.
Wiele surowców kosmetycznych o funkcjach żelujących i zagęszczających ma pochodzenie naturalne, dzięki czemu mają one dość neutralny wpływ na ludzkie zdrowie, a wiele z nich nie posiada w dodatku niepożądanych właściwości alergennych. Substancje te, oprócz właściwości stabilizujących, wspierają również procesy pielęgnacyjne (nawilżanie, zmiękczanie i wygładzanie skóry). Najpopularniejszą substancją z omawianej grupy produktów jest żelatyna. Powstaje w procesie hydrolizy kolagenu pozyskiwanego ze skóry, chrząstek oraz kości zwierzęcych. Żelatyna niebezpodstawnie kojarzona jest głównie z produkcją żywności – zwłaszcza jako składnik galaretek, jogurtów oraz dżemów. Jednym z jej drugorzędnych zastosowań jest jednak również przemysł kosmetyczny. Dzięki swoim właściwościom stabilizującym żelatyna nadaje kosmetykom odpowiednią konsystencję, gęstość oraz lepkość. Jej zastosowanie w kosmetologii jest dość szerokie – spotyka się ją w składzie wielu produktów z różnych kategorii, takich jak kremy do twarzy, szampony i odżywki, żele do włosów, balsamy do ciała, lakiery do włosów i paznokci, maseczki, kosmetyki do opalania. Żelatyna jest środkiem żelującym preferowanym przez producentów kosmetyków z uwagi na dużą zawartość protein, które m.in. wspierają proces ujędrniania skóry, przyspieszają wzrost paznokci, a także wzmacniają włosy, nadając im większy połysk i ułatwiając ich układanie.
Produkcja żywności stanowi główny obszar zastosowania także dla innych substancji żelujących i zagęszczających pochodzenia naturalnego, stanowiących swego rodzaju alternatywę dla żelatyny. Są to głównie substancje uzyskiwane z roślin, a do tych najczęściej wykorzystywanych w produkcji kosmetyków zaliczyć należy m.in.:
Do produkcji kosmetyków wykorzystuje się ponadto również inne niż pochodzenia zwierzęcego i roślinnego grupy substancji żelujących i zagęszczających. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim:
Charakterystyka rynku
Największym rynkiem geograficznym substancji żelujących i zagęszczających jest Ameryka Północna. Wzrost w tym regionie stymulowany jest przede wszystkim przez rosnący popyt na wysokiej jakości produkty żywnościowe o zmniejszonej kaloryczności, takie jak niskotłuszczowe lody, produkty mleczarskie, torty i ciasta. Innym szybko rozwijającym się obszarem wykorzystania środków żelujących na tym kontynencie jest przemysł wydobywczy, a konkretnie wydobycie gazu łupkowego, w którym substancje te wspomagają proces wierceń głębinowych.
Wśród głównych producentów substancji żelujących wymienia się takie koncerny, jak Naturex, DuPont, Cargill, Nexira czy ADM. Ważnym rynkiem środków żelujących jest również Europa – głównie ze względu na bardzo dużą popularność żelatyny, w której produkcji specjalizują się duże koncerny z zachodniej części kontynentu, takie jak Gelita, PB Gelatins, Rosselot czy Lapi Gelatine. Podobnie jak na kontynencie amerykańskim, oferta tych firm skierowana jest jednak w zdecydowanej mierze do producentów żywności.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...