Data publikacji: 2018-05-10
W roku 2018 Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) obchodzi jubileusz 15-lecia pracy dla polskiej branży ociepleń. Organizacja, założona w 2003 roku przez 5 firm, dzisiaj zrzesza 30 podmiotów – producentów systemów ociepleń ETICS i ich komponentów oraz dwa stowarzyszenia branżowe producentów materiałów termoizolacyjnych.
Stowarzyszenie realizuje projekty, które propagują wiedzę na temat systemów ociepleń wśród różnych grup odbiorców. Dzięki edukacji rośnie świadomość znaczenia jakości i kompletności stosowanych na elewacjach rozwiązań.
Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń od 2013 roku, uważa, że SSO jednoczy branżę wokół istotnych dla niej spraw. – Sukces naszej organizacji wiąże się z tym, że szukamy tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli. Nasza branża ma bardzo silną pozycję w Europie i jest niezwykle konkurencyjna, jednak gdy trzeba, mówimy jednym głosem – twierdzi szef SSO. Jak podkreśla prezes Michalak, obecnie motorem dalszego rozwoju systemów ociepleń są rosnące wymagania w zakresie ochrony termicznej nowych budynków oraz niezbędna termomodernizacja istniejących zasobów budowlanych. – Duży potencjał leży też w wydłużeniu trwałości eksploatacyjnej systemów ETICS oraz w ich ewolucji ze względu na oczekiwania prośrodowiskowe społeczeństw – zaznacza.
Do Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń należą: Asglatex, Atlas, Austrotherm, BASF Polska, Baumit, Bolix, Caparol Polska, Dow Polska, Dryvit Systems USA (Europe), Ejot Polska, Fabryka Styropianu Arbet, Greinplast, Henkel Polska, Hufgard Optolith Bauprodukte Polska, Klimas, Knauf, Koelner, Kreisel, Mapei Polska, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, PPG Deco Polska, Saint-Gobain Construction Products Polska/Weber, Sto, Styropmin, Swisspor Polska, Termo Organika, TZ Amex, Wacker-Chemia Polska oraz Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych „Piotrowice II”.
Kilkudziesięciu specjalistów z firm członkowskich tworzy Komisję Techniczną SSO, która opracowała kilka wydań wytycznych, instrukcji i zaleceń dla wykonawców i użytkowników systemów ETICS. Publikacje wydano dotąd w nakładzie ponad 50 tys. egz. Są one ogólnodostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia, a od 2010 r. pobrano je ponad 80 tys. razy. Największą popularnością cieszył się przygotowany przez Komisję wzór umowy z wykonawcą ocieplenia, który w ciągu siedmiu miesięcy ściągnięto 17 tys. razy, co dowodzi dużego zapotrzebowania na tego typu fachową pomoc. Najnowsza inicjatywa Komisji to Kalkulator łączników SSO, nowatorski program określający liczbę niezbędnych łączników mechanicznych zależnie od siły oddziaływania wiatru na elewacje budynków. Program zaprojektowano w ramach współpracy SSO z Politechniką Poznańską.
Od 2014 roku Stowarzyszenie organizuje Międzynarodową Konferencję ETICS, która stała się głównym forum łączącym różne środowiska związane z branżą ociepleń i miejscem aktualnej debaty. Łączna frekwencja na pięciu edycjach konferencji, łącznie z tegoroczną, to ok. 700 osób reprezentujących 10 krajów. Wydarzenie stanowi też pomost między branżą a światem nauki i badań, ze względu na liczną reprezentację ośrodków badawczych, takich jak Instytut Techniki Budowlanej, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Politechnika Łódzka i Politechnika Poznańska.
SSO uczestniczy bądź brało udział również w pracach takich instytucji, jak Rada Wyrobów Budowlanych przy Głównym Inspektorze Nadzoru Budowlanego, Polski Komitet Normalizacyjny (PKN/KT 179, 180, 211) i Polskie Centrum Akredytacji. Jest także aktywne na polu międzynarodowym. Współtworzyło, w roku 2008, europejskie stowarzyszenie branży ociepleń – European Association for ETICS (EAE). W 2017 roku Stowarzyszenie było współorganizatorem i gospodarzem IV Europejskiego Forum ETICS w Warszawie, cyklicznej konferencji EAE, w której wzięło udział 270 osób z 24 krajów, najwięcej w dotychczasowej historii imprezy. Ponadto eksperci SSO, na zaproszenie polskich ambasad, dzielili się swoją wiedzą na seminariach w stolicy Litwy, Wilnie (rok 2012) oraz w stolicy Łotwy, Rydze (rok 2016).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...