Data publikacji: 2017-08-10 / Autor: Krzysztof Mrówczyński
Choć kategoria środków do łazienek i toalet kojarzy się na pozór z dość mało wyrafinowanymi produktami, w rzeczywistości zaskakuje swą różnorodnością, przede wszystkim zaś dużą skalą sprzedaży.
To jeden z dojrzalszych segmentów krajowego rynku chemii gospodarczej, o raczej umiarkowanych perspektywach rozwojowych. Z drugiej strony, choć większość konsumentów jest tu w swych wyborach dość konserwatywna i bazuje na sprawdzonych produktach, to w ofercie czołowych producentów nie brakuje licznych innowacji, które stymulują dodatkową sprzedaż.
Struktura i specyfika segmentu Środki czystości stosowane w łazienkach i toaletach to ważna, a zarazem zróżnicowana kategoria wyrobów chemii gospodarczej. Wśród nich wyróżnić można z jednej strony środki służące specyficznie do utrzymania czystości i higieny toalet (ang. toilet care), z drugiej zaś preparaty do czyszczenia łazienek, wchodzące w skład szerszej kategorii produktowej – środków do czyszczenia powierzchni lub inaczej tzw. domowych środków czystości (ang. surface care).
Do pierwszego podsegmentu zaliczają się przede wszystkim środki do czyszczenia WC oraz różnego rodzaju zawieszki do toalet. Środki do czyszczenia WC oferowane są najczęściej w formie płynów lub żeli. Ich immanentnymi cechami są nie tylko dobre właściwości czyszczące, ale też bakteriobójcze i dezynfekujące. Z kolei głównymi zadaniami zawieszek są efektywne czyszczenie, zapobieganie powstawaniu kamienia oraz zapewnienie świeżego zapachu. Są one przy tym wygodne i dość tanie w zastosowaniu. Ich oferta jest coraz bardziej zróżnicowana, a elementem różnicującym jest rodzaj i warianty zapachowe wymiennego wkładu. Najpopularniejsze są w dalszym ciągu kostki zapachowe, choć coraz częściej sprzedawane są one w formule żelowej. W omawianym podsegmencie nie brakuje również innych innowacji, takich jak np. krążki koloryzujące do toalet, zabarwiające wodę na określony kolor i chroniące WC przed osadzaniem się kamienia. Pomimo swojego specjalistycznego charakteru, środki czyszcząc są do tego stopnia nieodzowne i rozpowszechnione na rynku, że stanowią obowiązkowy element oferty zarówno zdecydowanej większości sklepów prowadzących sprzedaż chemii gospodarczej, jak i jej producentów. Należą one przy tym do najczęściej nabywanych w ciągu roku środków czystości, a popyt na nie cechuje niska sezonowość.
Niejako pokrewną kategorią produktową są preparaty chemiczne stosowane w czyszczeniu wszelkich innych domowych urządzeń sanitarnych, takich jak: zlewy, umywalki, wanny, kabiny prysznicowe lub pozostałe elementy łazienek (np. płytki). Najczęściej występują one w postaci mleczek lub płynów, rzadziej proszków czy żeli. Wśród środków czystości do łazienek wyróżnić można zarówno te o uniwersalnym charakterze (np. wykorzystywane nie tylko w łazienkach, ale i w kuchni, czy nawet preparaty 3w1 lub 5w1 – do stosowania w wielu rodzajach pomieszczeń), jak i te bardziej specjalistyczne, o zastosowaniu wyłącznie w utrzymaniu czystości łazienek, czy nawet ich pojedynczych elementów czy urządzeń (jak np. środki do renowacji fug i spoiw, odkamieniacze, czy środki do udrażniania rur). W przypadku tak wrażliwego dla higieny i zdrowia miejsca, jakim jest łazienka, ważne jest, aby stosowane w niej preparaty – podobnie jak wspomniane środki do WC – spełniały pewne podwyższone wymagania, zwłaszcza w zakresie właściwości dezynfekujących. Popyt na środki czyszczące do łazienek wzrasta z reguły w okresie przedświątecznym, choć sezonowość jest tu i tak niższa w porównaniu z innymi podkategoriami domowych środków czystości.
Środki czystości do łazienek i toalet to bardzo stabilna kategoria produktowa, stosunkowo odporna na wahania koniunktury gospodarczej – rosnąca dbałość o higienę i wygląd domowych pomieszczeń sanitarnych sprawia, iż produkty te zdecydowanie zaliczają się do tzw. dóbr pierwszej potrzeby. W efekcie nie obserwuje się na ich rynku szczególnie gwałtownych załamań popytu, ale też i okresów intensywnego wzrostu. Dotyczy to zwłaszcza podstawowych wyrobów z tego obszaru, znanych najszerszej rzeszy konsumentów. Większą podatność na cyklicznie zmieniające się trendy makroekonomiczne zaobserwować można natomiast w przypadku produktów o węższych, bardziej specjalistycznych zastosowaniach czy właściwościach. Są to zwykle wyroby mające charakter innowacyjny, w przypadku których bardzo często działa tzw. efekt świeżości, który dość szybko przemija w warunkach pogorszonej koniunktury lub pod wpływem pojawienia się innych nowości. Wciąż nie stanowią one istotnego źródła dochodów producentów środków do łazienek i toalet, ile są czynnikiem podtrzymującym zainteresowanie konsumentów tą kategorią produktową i budującym pozytywny wizerunek marki. Wprowadzanie na rynek dużej liczby innowacji produktowych, często z myślą o większej wygodzie klientów, ma też stanowić element różnicujący markowych producentów od coraz lepiej radzących sobie na tym rynku marek własnych dużych sieci handlowych. Zdecydowany trzon sprzedaży stanowią jednak tradycyjne produkty, sprzedawane najczęściej w formie płynów lub mleczek.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 2/2017 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...