Data publikacji: 2016-04-29
W Warszawie odbywa się (28-29 kwietnia br.) Walne Zgromadzenie European Association for ETICS (EAE), czyli organizacji reprezentującej europejską branżę ociepleń budynków, jeden z ważniejszych segmentów przemysłu chemii budowlanej. Spotkanie gromadzi przedstawicieli branży ociepleń z kilkunastu krajów Europy. Gospodarzem jest Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), współzałożyciel EAE.
Polska jest jednym z liderów europejskiego rynku ociepleń. Według różnych szacunków co roku ociepla się w naszym kraju ok. 40 mln m2 elewacji.
– Porównywalne z Polską są obecnie tylko Niemcy i Turcja, ale nasz kraj przoduje nie tylko pod względem wielkości rynku ociepleń. Wyróżnia nas także nowoczesna technologia, która nie ustępuje tej zachodniej, dynamiczny rozwój oraz wysoka konkurencyjność dająca konsumentom dostęp do atrakcyjnej i różnorodnej oferty. W Polsce wydano już ponad 500 aprobat technicznych na systemy ociepleń, najwięcej w Europie – wyjaśnia Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.
Konferencja European Association for ETICS w Warszawie koncentruje się na znaczeniu systemów ociepleń dla gospodarki i dla energooszczędności w budownictwie.
– Inwestycje w efektywność energetyczną mogą znacząco wspierać ożywienie gospodarcze, poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki i jej odporność na wstrząsy zewnętrzne, jak również stwarzać nowe możliwości rozwoju, szczególnie małym i średnim firmom. A dzięki zastosowaniu systemów ociepleń można zdecydowanie zwiększyć energooszczędność ogromnej liczby istniejących budynków, które odpowiadają za ok. 40% całego zużycia energii w Europie. Systemy ociepleń są więc pierwszym wyborem w procesie zwiększenia ochrony cieplnej budynków. Warto też pamiętać, iż ocieplenia zapewniają komfort termiczny w pomieszczeniach, co podnosi jakość życia przebywających w nich ludzi – podkreśla Ruud van Eersel, prezes europejskiego stowarzyszenia.
Ralf Pasker, dyrektor zarządzający EAE dodaje, że termomodernizacja budynków to nie tylko sposób na zmniejszenie całkowitego zużycia energii w Europie, ale też na większą niezależność od importu energii z niestabilnych regionów politycznych.
– Zdajemy sobie jednak sprawę, że w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej spada tempo termorenowacji budynków. Dlatego nasze stowarzyszenie podejmuje jeszcze bardziej ambitne wysiłki na rzecz energooszczędności w budownictwie. Systemy ociepleń, stosowane od kilkudziesięciu lat, udowodniły swą długotrwałą skuteczność, co uzasadnia nasze działania w tej dziedzinie. Podczas Walnego Zgromadzenia EAE w Warszawie członkowie organizacji dyskutują o tym, jak przekonywać właścicieli domów i inwestorów do wielorakich korzyści związanych z zastosowaniem systemów ociepleń. Zajmujemy się też europejską harmonizacją norm i ocen oraz rolą przemysłu w dalszym podnoszeniu jakości systemów ociepleń – komentuje Ralf Pasker.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...