Data publikacji: 2017-07-12
Podsumowaliśmy przychody i zyski netto największych polskich spółek chemicznych w latach 2012 – 2016. W okresie pięciu lat wcale nie mieliśmy do czynienia ze spektakularnymi wzrostami przychodów w polskich firmach chemicznych.
Zaprezentowane dane to tylko statystyka, ale oddaje kilka istotnych aspektów w odniesieniu do każdej z przywołanych spółek.
W przypadku PKN Orlen, największej polskiej firmy na przestrzeni ostatnich lat, poziom przychodów w perspektywie pięciu lat zmniejszył się dramatycznie, choć jednocześnie wypracowuje ona znaczny zysk. W ubiegłym roku osiągnęła (nie jest on odnotowany w poniższym zestawieniu) rekordowy w swej historii wynik EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł (zysk operacyjny powiększony o amortyzację z pominięciem zmian na zapasach ropy oraz odpisów aktualizujących majątek trwały).
Grupa Lotos nie tylko notuje stałą obniżkę przychodów, ale też 2014 r. i 2015 r. kończyła z dużymi stratami.
Dla Grupy Azoty ubiegły rok był okresem załamania, jeśli chodzi o powiększaną przez cztery wcześniejsze lata wartość sprzedaży. Na szczęście zyski pozostały na zadowalającym poziomie.
Konsekwentnie osłabieniu ulegają też wyniki Synthosu, zarówno jeśli chodzi o przychody, jak i generowany zysk netto. Zupełnie inaczej sprawa ma się natomiast w spółce CIECH, która po prywatyzacji notuje zauważalny wzrost wartości sprzedaży. Ubiegły rok był też bardzo udany dla PCC Rokita, zwłaszcza w zakresie osiągniętego zysku.
Wyniki finansowe w latach 2012 – 2016
PKN Orlen
Przychody:
Zysk netto:
Grupa Lotos
Przychody:
Zysk netto:
Grupa Azoty
Przychody:
Zysk netto:
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy
Przychody:
Zysk netto:
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police
Przychody:
Zysk netto:
Synthos
Przychody:
Zysk netto:
CIECH
Przychody:
Zysk netto:
PCC Rokita
Przychody:
Zysk netto:
*W Grupie Azoty Puławy obowiązywał rok przesunięty, dane 2013 – 2014 oddają osiągnięcia za sześć kwartałów, tak by wyrównać wcześniejsze przesunięcie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...