Data publikacji: 2020-06-02 / Autor: ARTYKUŁ PROMOCYJNY/Stephan Woods Dyrektor Działu Analizy Reakcji METTLER TOLEDO
Wybór odpowiedniej techniki ma wpływ na opracowanie i optymalizację reakcji chemicznych.
Monitorowanie reakcji to pomiar kinetyki, mechanizmów i ścieżek reakcji w czasie rzeczywistym, a także wpływu, jaki określone zmienne badawcze mogą wywierać na jakość danego procesu. Trendy w czasie rzeczywistym kluczowych składników reakcji zapewniają niezbędne informacje podczas opracowywania i optymalizacji procesów chemicznych.
Spektroskopia FTIR (fourierowska w podczerwieni) i ramanowska stosowane są często do monitorowania reakcji in situ, ale zapewniają różne zrozumienie związków chemicznych i syntez. Chociaż wiele reakcji chemicznych można monitorować zarówno za pomocą spektrografii ramanowskiej, jak i w podczerwieni, w zależności od pewnych symetrii molekularnych pasma ramanowskie i podczerwone mogą się wzajemnie wykluczać, tzn. wiązanie będzie aktywne w widmie ramanowskim lub podczerwonym. Grupy funkcjonalne z dużymi zmianami dipolowymi są mocne w podczerwieni, natomiast grupy ze słabymi zmianami dipolowymi lub o dużym stopniu symetrii będą lepiej widoczne w widmie ramanowskim.
Spektroskopia Ramana jest przydatna, gdy:
Spektroskopia FTIR jest przydatna, gdy:
Spektroskopia FTIR wykorzystuje do badania próbek modulowaną energię w średniej podczerwieni. Światło podczerwone jest pochłaniane przy częstotliwościach właściwych dla każdej grupy chemicznej, generując charakterystyczne wzory pasm, które odzwierciedlają widmo drgań cząsteczki. Położenie i intensywność tych pasm widmowych stanowi ślad struktury cząsteczkowej, dzięki czemu spektroskopia FTIR jest wysoce adaptowalną i przydatną metodą niezależnego monitorowania unikatowych pasm widmowych głównych składników reakcji.
Spektroskopia ramanowska mierzy różnicę energii między światłem padającym a światłem rozproszonym, która jest związana z drganiami wiązania molekularnego. Z uwagi na to, że spektroskopia ramanowska mierzy polaryzowalność, objaśnia strukturę i zachowanie szkieletu molekularnego zarówno w ciałach stałych, jak i ciekłych, co pozwala charakteryzować różne rodzaje cząsteczek i odkrywać cechy, które mogą być niemożliwe do określenia ilościowego przy użyciu samej spektroskopii FTIR. Spektrometry ReactIR™ i ReactRaman™ METTLER TOLEDO monitorują reakcje w czasie rzeczywistym w celu profilowania bieżących syntez i integrują się z automatycznymi systemami reakcji, takimi jak EasyMax™ czy OptiMax™. Wspierane przez funkcje One Click Analytics™ zaawansowanego pakietu oprogramowania iC, śledzą główne związki w reakcji w szerokim zakresie warunków, co umożliwia pełny wgląd w reakcje i ich szybką optymalizację.
Systemy ReactIR™ i ReactRaman™ METTLER TOLEDO z łatwością wykonują pomiary ortogonalne w czasie rzeczywistym. Wynik: pełne zrozumienie reakcji zarówno przez użytkowników zaawansowanych, jak i nie będących ekspertami.
Gotowość do pracy
Zaawansowane spektrometry ReactRaman i ReactIR zapewniają użytkownikom wyjątkową wydajność systemu, a zoptymalizowana konstrukcja i integracja sond gwarantują stabilność i czułość bez dodatkowych wymagań (np. dotyczących umiejscowienia sondy, detektorów chłodzonych cieczą/azotem).
Badanie wszystkich rodzajów reakcji
Różnorodne opcje wsadowe i przepływowe wspierają badania reakcji za pomocą spektrometrów ReactRaman i ReactIR w szerokim zakresie warunków, nawet w przypadku żrących odczynników i reagentów.
Kompaktowe i przenośne
Małe urządzenia, które można ustawiać jedno na drugim, oszczędzają cenne miejsce w dygestorium lub w komorze rękawicowej, co zapewnia elastyczność stosowania spektroskopii in situ wszędzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Zintegrowana platforma syntezy
Standardowe w branży oprogramowanie iC umożliwia pełną automatyzację oraz integrację danych procesowych i analitycznych na potrzeby syntezy, krystalizacji i innych operacji. Technologia One Click Analytics™ w pakiecie iC identyfikuje i śledzi główne związki w reakcji, w tym pośrednie o charakterze przejściowym, które wpływają na czystość produktu, co zapewnia błyskawiczne dane o wysokiej jakości.
Więcej informacji na stronach:
Kontakt:
Marcin Krzyżostaniak Sales Area Manager
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...