Data publikacji: 2013-09-20
Cztery dni debat, goście z całej Europy i ponad 70 wykładów, to owoc tegorocznej konferencji Nano and Advanced Materials Workshop and Fairs, która odbyła się w Warszawie.
Wydarzenie zorganizowane na Politechnice Warszawskiej (16 – 19 września 2013 r.) było przeglądem najnowszych osiągnięć technologicznych oraz obowiązujących uwarunkowań prawnych w obszarze nanotechnologii. W czerwcu Komisja Europejska rozpoczęła m.in. konsultacje społeczne dotyczące opcji zmian treści załączników REACH w odniesieniu do nanomateriałów.
Warszawska konferencja miała zainteresować przemysł technologiami rozwijanymi w laboratoriach naukowych oraz przedstawić wdrożone już projekty w obszarze nanostruktur.
Najważniejsze spośród czterodniowych prezentacji skupiły się na takich zagadnieniach, jak nanotechnologia i zaawansowane materiały, obecność nanotechnologii w medycynie (udział rynkowy leków wykorzystujących nanotechnologie sięga pod względem sprzedaży blisko 20%), jej wykorzystanie budownictwie, a także w opakowaniach i tekstyliach.
Uczestnicy spotkania dokonali też przeglądu licznych programów badawczo - rozwojowych, które w tej chwili realizowane są Polsce i dotyczą ich specjalności. Najbardziej znany w branży jest oczywiście projekt NanoForCE, którego zadaniem jest wsparcie sektora innowacyjnych nanotechnologii w Europie Centralnej poprzez współdziałanie organizacji publicznych, przedsiębiorstw, ośrodków badawczych na rzecz wspólnych badań nad nanomateriałami zgodnie z rozporządzeniem REACH. Inne przykłady realizowanych projektów to Nanomining, koncentrujący się na rozwoju nanokompozytowych materiałów otrzymanych w recyklingu metali szlachetnych lub też NanoMat, którego tematyka obejmuje nanomateriały, nanotechnolgie i technologie generatywne.
Instytut Wysokich Ciśnień PAN, będący głównym organizatorem NAMF 2013, zaprezentował, wytwarzane w swoim Laboratorium Nanostruktur w skali półkomercyjnej, nanoproszki ceramiczne, które są uzyskiwane z wykorzystaniem technik mikrofalowych w reakcjach solwotermalnych.
Omówiono też osiągnięcia Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). To największe przedsięwzięcie biomedyczne i biotechnologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Cel tego projektu to utworzenie w Warszawie ośrodka naukowego, składającego się ze ściśle współpracujących ze sobą środowiskowych centrów badawczych, w których prowadzone będą badania dotyczące najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...