Data publikacji: 2015-10-13
Belgijski koncern Solvay zwiększa swoją obecność w Polsce. Po uruchomieniu we Włocławku zakładu produkującego wysokodyspersyjną krzemionkę tym razem rozpoczyna projekt Move4earth w Gorzowie. Obejmuje on recykling tkanin technicznych ze źródeł poprzemysłowych. Fabryka zacznie funkcjonować w przyszłym roku.
Projekt Move4earth jest jedną z kilku wspieranych przez Komisję Europejską inicjatyw Solvay, będących częścią programu LIFE+, w ramach którego firma realizuje zadania z dziedziny zrównoważonego rozwoju. Celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych procesów w zakresie recyklingu odpadów umożliwiających przetwarzanie tkanin technicznych (początkowo głównie z poduszek powietrznych) na wysokiej jakości poliamid 6.6 o ograniczonym oddziaływaniu na środowisko. Tym samym rozszerzone zostanie portfolio polimerów produkowanych przez Solvay Engineering Plastics pod marką Technyl Force.
– Zapotrzebowanie na efektywne kosztowo, a jednocześnie specjalistyczne tworzywa sztuczne z recyklingu staje się coraz większe w całej Europie. Producenci i przetwórcy szukają sposobu na ograniczenia swojej zależności od surowców kopalnych, których to ceny są bardzo chwiejne. Oprócz tego, Komisja Europejska planuje pod koniec bieżącego roku zmianę przepisów dotyczących odpadów. Wszyscy liczący się gracze na rynkach PA6.6 spodziewają się nowych rozwiązań ustawodawczych w zakresie ekologicznego projektowania i recyklingu. Większość chce, aby zawartość elementów pochodzących z recyklingu była w ich produktach na poziomie powyżej 20% do 2020 r. Projekt Move4earth stanowi zatem doskonały przykład starań zmierzających do ograniczenia wpływu działań własnych oraz naszych klientów na środowisko naturalne. Pokazuje też dążenie do korzystania z infrastruktury przemysłowej na terenie Europy – mówi Peter Browning, Solvay Engineering Plastics General Manager.
Projekt odpowiada również na potrzebę opracowania bardziej efektywnych rozwiązań recyklingowych. Ma to zmniejszyć ilość niewykorzystywanych odpadów będących tworzywami konstrukcyjnymi.
– Ponad 70% wszystkich samochodowych poduszek powietrznych w Europie wykonuje się z pokrytych silikonem tkanin nylonowych opartych głównie na PA6.6. Niektóre regulacje prawne, np. Dyrektywa 2000/53/WE określają wyśrubowane wymagania dla recyklingu i ponownego wykorzystywania materiałów znajdujących się w pojazdach. Niestety żadne tego typu rozwiązanie nie zostało wprowadzone dla poduszek powietrznych. Naszym średnioterminowym celem jest znalezienie skutecznego sposobu na ponowne stosowanie materiałów użytych do produkcji tych elementów oraz tworzenie wysokogatunkowych poliamidów 6.6 mających właściwości zbliżone do pierwszogatunkowych granulatów Technyl. Poliamidy te można wykorzystywać w wielu produktach zaprojektowanych zgodnie z zasadami ochrony środowiska – wyjaśnia Richard Bourdon, kierownik projektu Move4earth w koncernie Solvay.
Aby zrealizować powyższe cele, Solvay opracował zaawansowaną technologię recyklingu, umożliwiającą oddzielenie powłoki od tkaniny poduszki powietrznej. Ten innowacyjny proces prowadzi do powstania wysokiej jakości poliamidu 6.6, bez znaczącej utraty kluczowych właściwości materiału i z zachowaniem stabilnej lepkości oraz dobrych właściwości mechanicznych. Kolejne kroki dotyczące projektu Move4earth obejmują uruchomienie zakładu w Gorzowie oraz zapewnienie regularnej pracy w stałych warunkach technologicznych. Jednym z celów jest również opracowanie możliwości wykorzystania powłoki silikonowej stanowiącej do 15% całości materiału.
Solvay Engineering Plastics jest globalnym specjalistą w produkcji tworzyw konstrukcyjnych na bazie poliamidu, mającym ponad 60 lat doświadczenia w zakresie opracowywania, produkcji i sprzedaży kompleksowej gamy produktów pod marką Technyl, stosowanych m.in. w sektorze motoryzacyjnym, elektrycznym, elektronicznym, budowlanym i dóbr konsumpcyjnych. Cała Grupa Solvay z siedzibą w Belgii zatrudnia ok. 26 tys. osób w 52 krajach, a w 2014 r. sprzedaż netto osiągnęła poziom 10,2 mln euro.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...