Data publikacji: 2013-11-20
Osiem wiodących światowych koncernów oraz jedna globalna organizacja ekologiczna zawiązały inicjatywę o nazwie Bioplastic Feedstock Alliance.
Powstały właśnie sojusz ma na celu wsparcie odpowiedzialnego rozwoju sektora tworzyw sztucznych produkowanych przy użyciu materiałów roślinnych. To z kolei ma przyczynić się do zbudowania bardziej zrównoważonej przyszłości dla branży biotworzyw. Odchodząc zaś od oficjalnie deklarowanych haseł, przypuszczać można, że szykuje się starcie z oferentami biotworzyw.
W skład inicjatywy wchodzą następujące podmioty: The Coca-Cola Company, Danone, Ford, H.J. Heinz Company, Nestle, Nike, Procter & Gamble, Unilever oraz World Wildlife Fund.
Podstawowym celem BFA będzie praca na rzecz racjonalnej zbiórki takich surowców roślinnych, jak trzcina cukrowa, kukurydza, sitowie oraz proso rózgowe. Wszystkie one są używane do produkcji tworzyw sztucznych. Innymi słowy sygnatariuszom porozumienia chodzi o właściwe korzystanie z materiałów roślinnych i powstrzymywanie się przed ich nadmierną eksploatacją. Praktyka działań może jednak doprowadzić do kolizji z interesami producentów biotworzyw.
Jak wyjaśniają sygnatariusze BPA, ponieważ rozwój odnawialnych materiałów stale się zwiększa, to tym samym zasadne staje się pytanie o wpływ ich coraz szerszego przemysłowego wykorzystywania na jakość użytkowanych gruntów, bezpieczeństwo żywnościowe świata oraz bioróżnorodność. Pod auspicjami BPA zgromadzić mają się liczni przedstawiciele świata nauki i przemysłu, którzy mają dążyć do wypracowania stanowiska w odniesieniu do relacji między zrównoważonym rozwojem a wykorzystywaniem surowców roślinnych do produkcji biotworzyw.
- Na całym świecie konsumenci coraz częściej poszukują bardziej zrównoważonych produktów, w tym także tych wykonanych z tworzyw sztucznych na bazie roślin. W najbliższych dziesięcioleciach wraz ze wzrostem popytu na rynku żywności odpowiedzialny sposób pozyskiwania takich materiałów stanowić będzie klucz do osiągnięcia zrównoważonego wzrostu – mówi Erin Simon, reprezentująca BFA. - Nasz sojusz będzie musiał przejść długą drogę, by zapewnić odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi wykorzystywanymi do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na bioplastiki. Zagwarantowanie tego, iż wspominane rośliny używane są w sposób odpowiedni będzie podstawowym celem naszego działania. Ma to znaczenie zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo szybko rosnący poziom ludności na świecie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...