Data publikacji: 2014-09-08
Sześć organizacji związkowych działających w spółce Soda Polska Ciech napisało list otwarty do Jana Kulczyka, przewodniczącego rady nadzorczej Ciech S.A oraz Sebastiana Kulczyka, prezesa K.I. Chemistry, która jest większościowym udziałowcem w Ciechu. W liście skarżą się na pracę obecnego zarządu Ciechu oraz łamanie praw pracowniczych i związkowych.
Podpisani pod listem szefowie organizacji związkowych tłumaczą, że występują w imieniu załogi, która w 70% należy do związków zawodowych. Przedstawiają swoją ocenę sytuacji w spółce i złą atmosferę panująca wśród załogi w związku z działaniami podejmowanymi przez zarząd Ciechu i jego prezesa Dariusza Krawczyka. Informują, że od ponad dwóch lat zarząd prowadzi tzw. restrukturyzację w grupie kapitałowej polegającą przede wszystkim na obniżaniu zatrudnienia i kosztów pracy. W pierwszych dniach funkcjonowania tego zarządu we wszystkich spółkach grupy kapitałowej wypowiedziano Zakładowe Umowy Zbiorowe Pracy (ZUZP), które zawierały korzystne dla załogi zapisy. Również pracownikom wypowiedziano ZUZP i odebrano wypracowane przez wiele lat uprawnienia i przywileje wynikające z dobrej kondycji spółki i efektów pracy. Kolejnymi działaniami restrukturyzacyjnymi są zwolnienia pracowników i likwidacja stanowisk pracy. W ostatnich dwóch latach obniżono w Soda Polska Ciech zatrudnienie o ok. 350 osób. Konsekwencją redukcji zatrudnienia w spółce mają być – w ocenie liderów związków zawodowych - problemy związane z organizacją pracy, czyli niewykorzystane urlopy wypoczynkowe, brak możliwości wykorzystania dodatkowych dni wolnych na wielu stanowiskach, praca w godzinach nadliczbowych i w niepełnych obsadach brygad prowadzących i obsługujących proces produkcji.
„Te problemy nie powstrzymały zarządu Soda Polska Ciech w lipcu br. do podjęcia decyzji o zwolnieniach grupowych obejmujących 155 osób. Oceniamy podjęte decyzje negatywnie. Uważamy, że dla spółki dawno nadszedł kres obniżania zatrudnienia, a dalsze działania mogą doprowadzić do pogorszenia warunków pracy, chaosu i zagrożenia życia i zdrowia pracowników. Oszczędności szuka się również w sferze wynagrodzeń pracowniczych, które w różny sposób obniżano. Wprowadzono bariery w postaci uzależniania pewnych składników (premia, nagroda roczna) od współczynnika EBITDA, na którego załoga spółki nie ma żadnego wpływu. Zastosowanie tego współczynnika spowodowało, że załoga nie otrzymała nagrody rocznej za 2013 r. mimo osiągniętego wysokiego zysku. W spółce nie funkcjonuje regulamin premiowania, a jedynie regulamin nagród wprowadzony przez zarząd, który jest również uzależniony od współczynnika EBITDA, na co związki zawodowe nie wyrażają zgody. Jednym z istotnych składników wynagrodzenia dla większości załogi jest dodatek zmianowy, który otrzymują pracownicy zmianowi. Jest to kwota adekwatna do uciążliwości wynikających z pracy w ruchu ciągłym.
Zamiarem zarządu spółki jest likwidacja tego stosowanego od wielu lat dodatku poprzez nie umieszczenie go w proponowanym przez zarząd nowym ZUZP. Jest to kolejny element, który powoduje obniżenie wynagrodzenia pracowników na co związki zawodowe nie wyrażają zgody.” – napisali przewodniczący związków zawodowych w liście otwartym do Jana Kulczyka i Sebastiana Kulczyka.
Jak tłumaczą liderzy związków zawodowych, istnieje wiele elementów mających wpływ na złą atmosferę w spółce i lokalnym środowisku. Skarżą się, iż zarząd Soda Polska Ciech odstąpił od finansowania organizacji społecznych i kulturalnych działających pod egidą spółki i związanych z lokalnym środowiskiem. Mowa tu o Klubie Honorowych Dawców Krwi, TKKF, Chórach i Towarzystwach Śpiewaczych. W perspektywie grozić ma to zaniechaniem działalności przez te organizacje.
„W spółce nie prowadzi się dialogu na linii związki zawodowe - zarząd, a jest dyktat ze strony zarządu Soda Polska Ciech i Ciech S.A. Utrudnia się funkcjonowanie organizacjom związkowym różnymi sposobami. Koronnym przykładem może być zmiana siedzib związkowych na pomieszczenia o znacznie gorszym standardzie, położone wewnątrz zakładu. Jest to ewidentne utrudnianie działalności związkowej poprzez ograniczenie możliwości kontaktowania się z naszymi członkami, głównie emerytami. Dotychczas związki korzystały z siedzib na zasadzie nieodpłatnego użyczenia. Obecnie przedstawiono nam nowe warunki – czynsz w wysokości ok. 20 zł za m2. Koszty czynszu w tej postaci zrujnują finanse związków zawodowych. Czy taki zamiar ma zarząd Ciech S.A i zarząd Soda Polska Ciech?
Brak normalnego partnerskiego dialogu spowodował, że związki zawodowe zostały zmuszone w obronie interesów pracowników do wszczęcia sporu zbiorowego z zarządem spółki. Przygotowywane są dalsze kroki zgodne z ustawą o sporach zbiorowych” – czytamy w liście.
Na zakończenie korespondencji związkowcy podkreślają, że spółka Soda Polska Ciech ma olbrzymi potencjał, a jej załoga wiedzę, „duże doświadczenie w prowadzeniu procesów produkcyjnych sody i soli, a także zna swoją wartość i jest gotowa do pracy, ale w warunkach spokoju, stabilizacji i pewności zatrudnienia pod kierownictwem, do którego będzie miała pełne zaufanie”.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...