Data publikacji: 2014-07-28
Będą potężne zwolnienia w spółce Soda Polska Ciech, której właścicielem jest Ciech. Organizacje związkowe są oburzone.
Zarząd Ciechu zawiadomił już działające w swojej spółce zależnej organizacje związkowe o konieczności dokonania zwolnień grupowych. W okresie 1 września 2014 – 31 maja 2015 r. pracę stracić ma 155 osób.
Jak tłumaczą władze Ciechu, przyczyną planowanego zwolnienia grupowego jest potrzeba wprowadzenia zmian organizacyjnych związanych z przeprowadzoną w Soda Polska Ciech modernizacją i automatyzacją. To z kolei doprowadzić ma do podniesienia efektywności produkcji, w tym do zmiany organizacji pracy, polegającej na zmianie systemu czasu pracy, połączeniu funkcji i zadań pracowniczych, a także przeniesieniu pracowników w poszczególnych jednostkach organizacyjnych. Ostatecznym efektem zwolnień ma być natomiast redukcji kosztów działalności w obszarze kosztów pracy.
Na takie posunięcia od dawna nie godzą się rzecz jasna działające w firmie organizacje związkowe. W czerwcu br. opublikowały one oświadczenie, w którym sposób zarządzania i restrukturyzowania spółki Soda Polska Ciech przez ostatnie dwa lata nazwały „najgorszym okresem w historii prawie 135 lat istnienia”.
Z kolei na początku lipca br. z ich inicjatywy odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy (siedzibą firmy Soda Polska Ciech jest Inowrocław) spotkanie dotyczące aktualnej sytuacji w spółce. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, Zastępca Prezydenta Inowrocławia, prezes Soda Polska Ciech Jarosław Czerwiński oraz związkowcy.
Zarzucili oni prezesowi, iż nie respektuje on ustaleń, które zapadły podczas podejmowania decyzji o wejściu zakładu w skład Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zarząd firmy zobowiązał się wówczas nie zwalniać pracowników.
Prezes Soda Polska Ciech zwrócił uwagę, że dialog w firmie został zerwany przez stronę związkową. Wyjaśnił, że od 2012 r. w zakładzie realizowana jest restrukturyzacja obejmująca redukcję zatrudnienia i zmierzająca do obniżenia kosztów produkcji. Składając wniosek o przystąpienie do PSSE firma deklarowała wzrost produkcji i zatrudnienia, ale dopiero po zakończeniu procesu inwestycyjnego w strefie.
Soda Polska Ciech powstała w 2007 r. w wyniku wniesienia przez Janikowskie Zakłady Sodowe Janikosoda oraz Inowrocławskie Zakłady Chemiczne Soda Mątwy aportów w postaci przedsiębiorstw tych spółek.
Firma jest jedynym w Polsce i drugim największym w Europie producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej. Inne wyroby spółki to m.in. soda oczyszczona, chlorek wapnia, kreda strącana, masy chłonne, mieszanki solne, peklosól, tabletki solne, dwutlenek węgla. Wymienione produkty mają szerokie zastosowanie przemysłowe. Ich głównymi grupami odbiorców są międzynarodowe koncerny szklarskie, krajowe huty szkła, producenci detergentów, przemysł chemiczny, metalurgiczny, spożywczy, paszowy i farmaceutyczny, sektor uzdatniania wody oraz gospodarstwa domowe.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...