Data publikacji: 2015-07-20
Słowacki Slovnaft kończy na przedmieściach Bratysławy inwestycję polegająca na rozbudowie mocy produkcyjnych dla polietylenu. To jedyny w tej chwili w Europie projekt związany z budową od podstaw instalacji do produkcji poliolefin, czyli najbardziej masowych tworzyw sztucznych.
Inwestycja słowackiego koncernu to koszt 300 mln euro. Na tę kwotę składa się 200 mln euro, które są wydatkowane na budowę samej instalacji produkcyjnej polietylenu niskiej gęstości. Dodatkowe 100 mln euro firma przeznacza na modernizację istniejącego obiektu produkującego etylen oraz budowę infrastruktury towarzyszącej w postaci zbiornika etylenu, silosów do składowania polietylenu, linii pakujących i magazynów. Pieniądze na inwestycję pochodzą z zysków spółki, kredytu zaczerpniętego z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz kredytów komercyjnych.
Po zakończeniu prac, lider słowackiej petrochemii, wzbogaci się o jedną z najbardziej nowoczesnych linii do produkcji polietylenu w Europie. Jak zapewniają przedstawiciele spółki, powstająca jednostka będzie miała bardzo pozytywny wpływ na zmniejszenie zużycia energii w ramach produkcji petrochemicznej. Jednocześnie nie do przecenienia ma być jej w ochronę środowiska, gdyż obiekt nie będzie emitował żadnych szkodliwych substancji do atmosfery.
Obecnie Slovnaft dysponuje mocami produkcyjnymi rzędu 130 tys. ton rocznie dla LDPE. Na tę wielkość składa się praca dwóch instalacji wytwórczych, w tym jednej mającej już 51 lat. Obie z nich zostaną jednak wyłączone z dalszego użytkowania. Po uruchomieniu nowej jednostki całkowite zdolności wytwórcze Slovnaftu wzrosną do 220 tys. ton rocznie.
Produkcja polietylenu niskiej gęstości odbywać się będzie w oparciu o technologię Lupotech T, będącą własnością LyondellBasell Industries. Słowacy pozyskali stosowaną licencję umożliwiającą korzystanie z tej technologii. W ten sposób powstawać będą gatunki LDPE dla szerokiej gamy wyrobów finalnych, głównie do produkcji folii dla różnych zastosowań, m.in. opakowań spożywczych i opakowań przemysłowych. Ze względu na możliwość rozszerzenia oferty produkcyjnej o LDPE średniej gęstości (0,927- 0,934 g / cm3) Slovnaft ma być w stanie dotrzeć do nowych klientów i na nowe rynki zbytu.
Prace nad budową nowej instalacji rozpoczęły się latem 2013 r. Ukończone będą przed końcem tego roku. Za inżynieryjną część robót odpowiada konsorcjum Tecnimont z Włoch i Tecnimont Planning und Industrieanlagenbau z Niemiec. Obydwie należą do koncernu Maire Tecnimont, jednego z najbardziej renomowanych wykonawców projektów petrochemicznych na świecie.
W tej chwili gotowy jest już reaktor instalacji do produkcji LDPE. Składa się on ze 126 podwójnych rur z tworzywa sztucznego, każda o długości 16 m. Całkowita długość reaktora to 2016 metrów. Będzie się tam odbywać egzotermiczna reakcja polimeryzacji etylenu do polietylenu w temperaturze 310 st. C i pod ciśnieniem 285 MPa. Oprócz tego powstało 28 silosów do przechowywania polietylenu, które mogą pomieścić 13,5 tys. ton tworzywa. Nad wznoszeniem infrastruktury towarzyszącej czuwa niemieckie przedsiębiorstwo Talke.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...