Data publikacji: 2020-02-28
PCC Exol informuje, iż popyt na surfaktanty w kolejnych latach będzie w Polsce rosnąć. Podstawowym obszarem zastosowania surfaktantów w naszym kraju jest sektor chemii gospodarczej oraz kosmetyków (w tym środków higieny osobistej). Pozostałe branże wykorzystujące środki powierzchniowo czynne to czyszczenie przemysłowe, przemysł tekstylny, przemysł farbiarski, przemysł tworzyw sztucznych, agrochemikalia oraz przemysł budowlany i metalurgiczny.
Z analiz PCC Exol wynika, że strukturę rynku chemii gospodarczej, a więc odbiorców surfaktantów, tworzą w naszym kraju zarówno międzynarodowe koncerny, jak i wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Polska postrzegana jest jako atrakcyjny region do prowadzenia działalności w obszarze chemii gospodarczej i kosmetyków. Determinantę dobrych perspektyw stanowi przede wszystkim wzrost popytu, wciąż stosunkowo niskie koszty produkcji, centralne położenie wobec rynków Europy Zachodniej i Wschodniej oraz korzystne warunki biznesowe. Polska jest także atrakcyjna ze względu na system podatkowy dla nowych inwestorów oraz liczne przywileje dla przedsiębiorstw działających w specjalnych strefach ekonomicznych.
W ocenie PCC Exol, polska branża kosmetyczna, zarówno w kontekście rynku wewnętrznego, jak i zagranicznego, ma przed sobą pełen szans okres. Krajowa sprzedaż kosmetyków powinna w najbliższych latach nieprzerwanie wzrastać. Będzie to wynikiem m.in. podnoszącej się zamożności społeczeństwa (także wskutek działania programu 500+) oraz akcji promocyjnych sieci drogerii i dyskontów. Z kolei czynniki przemawiające za rozwojem eksportu to coraz większa rozpoznawalność polskich firm, prognozowany wzrost światowego rynku kosmetyków oraz rosnące zapotrzebowanie na kosmetyki organiczne i naturalne. Wszystko to tworzy zatem dla produkcji surfaktantów znakomitą bazę i kreuje zapotrzebowanie na tego rodzaju wyroby.
Poza rynkiem chemii gospodarczej i kosmetyków, istotnymi branżami wykorzystującymi surfaktanty są chemia budowlana oraz przemysł agrochemiczny. Ponieważ rynek budowlany w naszym kraju jest obecnie jednym z największych w Europie, więc i tutaj istnieją silne fundamenty dla dalszego wzrostu produkcji środków powierzchniowo czynnych.
Ta rynkowa baza jest o tyle istotną rzeczą, że na przestrzeni ostatnich dwóch dekad obraz w światowej branży surfaktantów uległ poważnym zmianom. Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia branża miała regionalny charakter, a poszczególne rynki zdominowane były przez lokalnych dostawców. Obecnie sektor charakteryzuje wciąż silne rozdrobnienie, a co za tym idzie brak zdecydowanego lidera, ale wiodącą rolę odgrywają firmy globalne. W Europie wytwarzaniem środków powierzchniowo czynnych zajmuje się ok. 50 producentów. Najwięksi z nich to BASF, Nouryon, Clariant, Evonik, Sasol Olefins&Surfactants, Solvay, Dow Chemical, Stepan Corporation, Shell, Cepsa, Kolb, Enaspol, ICO, Wilmar.
Koncerny globalne posiadają własne zaplecze badawcze, a w efekcie rozbudowane portfolio produktowe. Prowadzą zazwyczaj agresywną politykę cenową w wyniku obniżania kosztów produkcji. Jest to możliwe głównie ze względu na niskokosztowe technologie oraz łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych cenowo surowców. Firmy takie oferują jednocześnie wysoką jakość serwisu, posiadają efektywne zaplecze logistyczne oraz przeznaczają duże środki finansowe na marketing.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...