Data publikacji: 2017-02-27
Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” w Grzybowie oraz Bałtycka Baza Masowa podpisały umowę dotycząca przeładunku siarki. Na jej mocy 300 tys. ton siarki rocznie będzie w latach 2018 – 2023 przeładowywane w gdyńskim porcie i transportowane statkiem w świat.
Siarka granulowana i pastylkowana wydobywana jest przez Grupę Azoty Siarkopol. W wyniku podpisanego kontraktu produkt będzie dostarczany do Gdyni koleją, a tam załadowywany na statki przez Bałtycką Bazę Masową, by następnie trafić do kontrahentów.
– Podpisana umowa to kolejny etap realizacji strategii Grupy Azoty w ramach działalności logistycznej, a także wzmocnienie pozycji konkurencyjnej poprzez wykorzystanie własnych aktywów portowych. Dążąc do wzrostu wartości Grupy, znajdujemy nowe obszary dla współpracy pomiędzy naszymi podmiotami – stwierdził Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.
– To z jednej strony gwarancja niezakłóconego eksportu dla Siarkopolu, z drugiej zaś zapewnienie usług przeładunkowych na najwyższym poziomie – dodał Karol Dytkowski, prezes zarządu Grupy Azoty Siarkopol.
– Nabyte doświadczenie i przeładowane miliony ton zapewnią przeładunek siarki przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych, bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska - ocenił Mirosław Turzyński prezes zarządu Bałtyckiej Bazy Masowej.
Dla BBM i Grupy Azoty Siarkopol podpisana umowa to początek współpracy w ramach Grupy Azoty, mimo że obie firmy świadczą od dawna usługi dla innych podmiotów w Grupie. Około 70% przychodów Bałtyckiej Bazy Masowej uzyskiwanych jest z tytułu przeładunku oraz składowania płynnych i sypkich nawozów pochodzących z Grupy Azoty S.A., Grupy Azoty ZAK oraz Grupy Azoty Puławy.
Siarka z Grzybowa wykorzystywana jest przez Grupę Azoty S.A. oraz Grupę Azoty Puławy w procesie produkcji kaprolaktamu i siarczanu amonu, natomiast przez Grupę Azoty Police do wytwarzania nawozów wieloskładnikowych i bieli tytanowej.
Bałtycka Baza Masowa jest najnowocześniejszym terminalem morskim do obsługi nawozów płynnych i sypkich w Polsce oraz należy do najnowocześniejszych terminali w obszarze Morza Bałtyckiego. Roczne zdolności przeładunkowe wynoszą ponad 1 mln ton. Właścicielem spółki są Grupa Azoty Puławy oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Każdy z podmiotów posiada 50% udziałów.
Grupa Azoty Siarkopol jest jedynym przedsiębiorstwem w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki. Spółka wydobywa około 650 tys. ton tego surowca i zakłada wzrost wydobycia w kolejnych latach.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...