Data publikacji: 2014-03-24
14 stycznia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest wdrożenie Dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED). Temu też zagadnieniu poświęcone będzie specjalne seminarium, które 3 kwietnia 2014 r. organizuje w Warszawie powermeetings.eu. „Chemia i Biznes” jest patronem wydarzenia.
Aktualnie w dyskusji o wpływie polityki klimatycznej na przemysł i energetykę dominuje wprawdzie tematyka związana z pakietem klimatyczno-energetycznym, to jednak duże znaczenia dla kształtu przyszłego prawodawstwa mają także regulacje środowiskowe związane z unijną dyrektywą IED.
- To właśnie dyrektywa IED spowoduje, że poczynając od 1 stycznia 2016 r. znajdziemy się w nowej rzeczywistości biznesowej, z nowymi i bardzo restrykcyjnymi standardami emisyjnymi oraz innymi wymaganiami środowiskowymi. Realnym staje się więc niebezpieczeństwo, że w latach 2016-2018 zagrozi nam niezbilansowanie mocy. Przecież, jeśli dana instalacja nie wypełni zobowiązań, to po prostu nie będzie mogła produkować, gdyż kary z tytułu emisji będą dla polskich przedsiębiorstw „zabójczo” dotkliwe – tłumaczy Agnieszka Kozłowska, project manager w firmie powermeetings.eu.
O tym, w jaki sposób uniknąć przywołanego problemu i jak już dziś podejmować decyzje modernizacyjne/inwestycyjne, aby dostosować przedsiębiorstwo do wymagań dyrektywy IED dyskutować będą 3 kwietnia br. uczestnicy seminarium „Transpozycja dyrektywy IED – wyzwania i problemy stojące przed przemysłem”.
Wydarzenie skierowane jest szczególnie do przedstawicieli przedsiębiorstw, które zobowiązane są do przestrzegania wymagań Dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), w tym m.in. firm z sektora chemicznego, energetycznego, spożywczego, cementowego, płyt drewnopochodnych, konserwacji drewna, unieszkodliwiania i odzyskiwania odpadów.
W trakcie seminarium Michał Jabłoński, ekspert Ministerstwa Środowiska, skupi się m.in. na zmianach w systemie pozwoleń emisyjnych, procedurach uzyskiwania pozwolenia w nowym stanie prawnym i procedurach dostosowania pozwoleń do konkluzji BAT. Z kolei Małgorzata Typko z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego przedstawi związane z dyrektywą IED obowiązki dla przedsiębiorstw w tym BREF/BAT, derogacje i mechanizmy elastyczne oraz zagadnienia związane z ochroną powierzchni ziemi. Podczas spotkania podjęty zostanie także temat tzw. raportu początkowego, budzącego obecnie największe zaniepokojenie ze strony przemysłu.
Warto jeszcze wiedzieć, że transpozycja do polskiego prawa dyrektywy IED stwarza m.in. ramy prawne dla wprowadzenia mechanizmów elastycznych umożliwiających firmom czasowe odstępstwa od zaostrzonych od 1 stycznia 2016 r. wymagań emisyjnych wynikających z IED, jak np. Przejściowy Plan Krajowy (PPK), na którego akceptację przez Komisję Europejską Polska czeka. Nowa ustawa daje również światełko w tunelu, np. w postaci szeregu zmian redukujących zbędne obciążenia administracyjne związane z pozwoleniami emisyjnymi. Umożliwia m.in. beztermınowe wydanie pozwoleń zıntegrowanych. Projektowane przepisy dotyczą ponadto bardziej efektywnego spełniania przez zakłady przemysłowe najlepszych dostępnych technik BAT. Będzie to możliwe m.in. poprzez wprowadzenie nowego rodzaju dokumentów, tzw. Konkluzji BAT przyjmowanych w formie decyzji Komisji Europejskiej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...