Data publikacji: 2015-08-20
Zwiększenie wydatków na prace badawczo – rozwojowe, które przełożyły się na znaczący wzrost liczby patentów i wyprodukowanie innowacyjnych materiałów to najważniejsze osiągnięcia koncernu SABIC, jeśli chodzi o ubiegłoroczne działania poprawiające innowacyjność tego globalnego producenta tworzyw sztucznych.
Liczba patentów będących w posiadanie saudyjskiego potentata chemicznego rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2012 r. było och 8882, rok później 9791, a na koniec 2014 r. już 10640. Nie byłoby tego bez znaczącego podnoszenia wydatków na tego rodzaju prace. W 2014 r. wzrosły one w porównaniu z rokiem wcześniejszym o 16%. Tym samym firma posiada nowoczesne centra rozwojowe już w pięciu lokalizacjach: po jednym w Europie, Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie, a dwa w regionie Azji i Pacyfiku. Łącznie sztab pracujących tam ekspertów liczy sobie 2 tys. osób.
- Inwestując w przyszłości, zmieniamy naszą działalność i tworzymy bardziej zróżnicowane i zrównoważone rozwiązania dla nowych i istniejących rynków – tłumaczy Fahad Al-Sheaibi, wiceprezes saudyjskiego giganta.
Ostatnim uruchomionym przez SABIC centrum technologicznym było to w Korei Południowej. Miejsce stało się centrum badań SABIC nad rozwojem przełomowymi systemów w zakresie elektroniki, elektryczności i oświetlenia. Celem jest dostarczanie rozwiązań, które są nie tylko bardziej wydajne energetycznie i taniej produkowane, ale też lżejsze, cieńsze i dające jaśniejsze światło.
Jednocześnie SABIC wciąż bardzo mocno koncentruje się na produkcji innowacyjnych tworzyw sztucznych, które spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa, zapewniając niską wagę produkowanych z nich detali i tym samym poprawiając efektywność zużycia paliwa w sektorze motoryzacyjnym. Kilka miesięcy temu firma wprowadziła na rynek nowy gatunek polipropylenu, który oferuje lepszą niż dotychczas charakterystykę przetwarzania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu odporności na uderzenia mechaniczne. Tworzywo umożliwia producentom części samochodowych zmniejszenie masy i o 20% objętości produkowanych z niego fotelików dziecięcych.
Wraz ze swoimi partnerami przemysłowymi pracuje także SABIC nad rozwojem pierwszych w branży samochodowej w pełni kompozytowych kół, które powstawałyby w trzech rozmiarach. Pomocne ma być w tym zastosowanie oferowanych przez koncern polieteroimidów, czyli amorficznych termoplastów o nazwie handlowej Ultem. Najważniejszą korzyścią z pojawienia się na rynku takich kół byłoby zmniejszenie masy samochodów, mniejsze użycie paliwa oraz niższe koszty produkcyjne pojazdów.
W 2014 r. przychody koncernu SABIC wyniosły 50,2 mld dolarów, a zysk 6,2 mld dolarów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...