Data publikacji: 2015-10-13
Koncern SABIC, przetwórca tworzyw sztucznych Fardem Packaging oraz firma recyklingowa Morssinkhof Rymoplast podpisały umowę, w ramach której dzięki współpracy prowadzonej wedle koncepcji tzw. zamkniętego obiegu 4 mln tworzywowych toreb wykonanych w 50% z materiału pochodzącego z recyklingu zostanie wykorzystanych do pakowania tworzyw polimerowych.
Współpraca trójki podmiotów to jeden z pierwszych przykładów w europejskiej branży tworzyw sztucznych mającej na celu zaangażowania wszystkich stron łańcucha wartości we wspólne ponoszenie odpowiedzialności inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.
– To kolejny, po niedawnym wprowadzeniu certyfikowanych poliolefin odnawialnych, przykład zaangażowania SABIC w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. W oparciu o wydajne wykorzystanie zasobów, do których mamy dziś dostęp, nieustannie dążymy do tworzenia bardziej zrównoważonych procesów biznesowych, które wykreują wartość dla społeczeństwa i środowiska w przyszłości. W tym konkretnym projekcie unika się przede wszystkim downcyklingu, czyli recyklingu realizowanego kosztem jakości, a przy tym doprowadza się do wyższej jakości wykorzystania odpadów, nadając im drugie życie w ramach tego samego zastosowania.– powiedział Steven de Boer, dyrektor Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju ds. Polimerów w koncernie SABIC.
W ramach omawianego procesu SABIC pozyskuje recyklat z opakowań i przekształca go w nowe tworzywowe torby zawierające 50% materiału pochodzącego z recyklingu. W efekcie, we współpracy z firmami Fardem Packaging i Morssinkhof, torby produkowane są bez obniżania ich jakości i wykorzystywane do pakowania wybranych tworzyw SABIC.
Firma recyklingowa Morssinkhof Rymoplast zbiera zużyte torby od dostawców usług logistycznych, którzy mają podpisane kontrakty z SABIC, a następnie dokonuje ich recyklingu, przekształcając w regranulat.
Fardem Packaging odpowiada z kolei za połączenie 50% nowego materiału i 50% materiału pochodzącego z recyklingu w celu stworzenia nowych toreb o wadze 100 gram, do których można zapakować 25 kg granulatu.
Krótkoterminowym rezultatem projektu „torba do torby” jest fakt, iż nawet 100 tys. ton tworzyw rocznie może trafiać z SABIC do klientów w torbach pochodzących z recyklingu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...