Data publikacji: 2016-09-28
Koncern SABIC uczestniczył w pracach nad nowoczesnym budynkiem o nazwie ICEhouse. Oprócz know – how wniósł do projektu także produkowane przez siebie płyty poliwęglanowe. Całość jest przykładem innowacji dokonanej w ramach tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym.
Jak tłumaczą przedstawiciele saudyjskiego potentata, branża budowlana jest zmuszona poszukiwać trwałych materiałów oraz innowacyjnych technologii umożliwiających budowę przystępnych cenowo, energooszczędnych budynków przy optymalnym wykorzystaniu globalnych zasobów, zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Gospodarka taka polega na odzysku składników i materiałów budowlanych oraz ich ponownym wykorzystaniu w cyklach technicznych i biologicznych bez powstawania odpadów i emisji zanieczyszczeń.
I właśnie dzięki zastosowaniu wytrzymałych i energooszczędnych płyt o nazwie handlowej Lexan budynek ICEhouse stał się doskonałym przykładem łatwości montażu, demontażu i ponownego wykorzystania elementów konstrukcyjnych z zaawansowanych materiałów. Budynek ICEhouse, którego nazwa ICE pochodzi od angielskiego hasła Innovation for the Circular Economy (Innowacja na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym) powstał w Hoofddorp w Holandii.
- Jest to wyjątkowy przykład naszej wiary w innowacyjne idee gospodarki o obiegu zamkniętym. Tę konstrukcję można szybko zmontować, zdemontować, a następnie wykorzystać ponownie po pewnym czasie. Budynek ICEhouse jest przykładem zastosowania w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami architektonicznymi. Dzięki uniwersalności zastosowań i energooszczędnym właściwościom architekci uzyskują wyjątkowe materiały, które można stosować do budowy eleganckich i trwałych budynków użyteczności publicznej - przyznał Ernesto Occhiello, wiceprezes ds. wykonawczych działu Specialties firmy SABIC.
Konstruując obiekt zastosowano rewolucyjną konstrukcję aluminiową oraz kilka rodzajów płyt Lexan. Jako pokrycie użyto wielowarstwową płytę Lexan Thermoclear wypełnioną nanożelem, która ponadto charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi.
Wielowarstwowe płyty Lexan odznaczają się także wysokim komfortem cieplnym, co przyczynia się do większej oszczędności energii. Zapewniają ponadto doskonałą przepuszczalność światła, co przekłada się na wysokie walory estetyczne i komfort użytkowania. Wypełniona nanożelem wielowarstwowa płyta Lexan, zastosowana do budowy przepuszczających światło ścian i sufitów budynku ICEhouse, jest doskonałą alternatywą dla szkła jednowarstwowego, ponieważ gwarantuje o 50% większą oszczędność energii.
SABIC jest światowym liderem w branży chemicznej. Oferuje substancje chemiczne, surowce i wysokowydajne tworzywa sztuczne, nawozy rolnicze i metale. W 2015 r. spółka odnotowała zysk netto w wysokości 5 mld dolarów oraz przychody rzędu 39,49 mld dolarów. SABIC zatrudnia 40 tys. osób na całym świecie i prowadzi działalność w ponad 50 krajach. Rząd Arabii Saudyjskiej posiada 70% akcji koncernu, zaś pozostałe 30% podlega obrotowi na giełdzie w Arabii Saudyjskiej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...