Data publikacji: 2019-07-15
Klienci koncernu BASF prezentują pierwsze prototypy wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu chemicznego.
Coraz więcej firm z branży tworzyw sztucznych pracuje nad poprawą możliwości recyklingu materiałów i tym samym nad budową gospodarki o obiegu zamkniętym. W przypadku koncernu BASF są to działania związane z projektem ChemCycling. Pod koniec 2018 roku firma po raz pierwszy wykorzystała we własnej produkcji pilotażowe ilości oleju z pirolizy uzyskanego w procesie przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych. Teraz pierwsi partnerzy niemieckiego giganta chemicznego zademonstrowali prototypy, które powstały podczas fazy pilotażowej projektu.
Jaguar Land Rover (JLR), renomowany producent samochodów, opracował prototyp przedniego pasa do swojego pierwszego elektrycznego SUV-a I-Pace. Element ten został wykonany z tworzywa Ultramid B3WG6 Ccycled Black 00564.
- Starając się przyspieszyć wdrażanie produkcji w obiegu zamkniętym w całej naszej działalności, konsekwentnie poszukujemy nowoczesnych rozwiązań, które pomogą nam zmniejszyć ilość odpadów. Zdolność do przekształcania odpadów poużytkowych w bezpieczne, wysokiej jakości części do produktów klasy premium w procesie ChemCycling jest ważnym krokiem w kierunku realizacji naszych ambicji zapewnienia tzw. zerowej ilości odpadów w przyszłości - powiedział Craig Woodburn, globalny dyrektor ds. zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska w JLR.
Storopack, działający na całym świecie dostawca opakowań ochronnych i technicznych elementów formowanych, wykorzystał tworzywo Styropor P Ccycled do produkcji opakowań izolacyjnych do produktów farmaceutycznych wrażliwych na temperaturę, jak również pojemników do transportu świeżych ryb oraz opakowań ochronnych do urządzeń elektronicznych.
Südpack, czołowy producent opakowań foliowych w Europie, wyprodukował folię poliamidową oraz folię polietylenową, które zostały wykorzystane do produkcji specjalnych szczelnych opakowań do mozzarelli. Do tej pory opakowania wielowarstwowe uważano zazwyczaj za nadające się do recyklingu tylko w ograniczonym zakresie.
- Opakowanie foliowe musi spełniać ważne funkcje, takie jak ochrona produktu, higiena i utrzymanie terminu przydatności do spożycia przy użyciu minimalnej ilości tworzyw sztucznych. Dlatego też składa się ono z kilku materiałów i warstw o różnych właściwościach, chroniących przed różnymi czynnikami. Dzięki innowacjom, takim jak ChemCycling zbliżamy się do rozwiązania problemów związanych z recyklingiem opakowań elastycznych – ocenił Johannes Remmele, partner zarządzający w Südpack.
Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, wyprodukował wyłącznik instalacyjny z chemicznie przetworzonego tworzywa Ultramid.
- Aktywnie oceniamy surowce wtórne, takie jak tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu, pod względem zgodności z naszymi wysokim standardami jakościowymi oraz surowymi przepisami i normami branżowymi. Opieramy się na fachowej wiedzy BASF, oferując rozwiązania kompleksowo przyjazne dla środowiska przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Mamy nadzieję, że ten eksperyment z BASF otworzy przestrzeń dla większej liczby innowacji w zarządzaniu energią i jej dystrybucji zgodnych z ideą zamkniętego obiegu – stwierdził Xavier Houot, starszy wiceprezes ds. ochrony środowiska, bezpieczeństwa i nieruchomości w Grupie Schneider Electric.
- Projekty pilotażowe realizowane z klientami z różnych branż pokazują, że produkty wykonane z surowców poddanych chemicznemu recyklingowi charakteryzują się taką samą wysoką jakością i znakomitymi parametrami, jak produkty wykonane z materiałów pierwotnych. ChemCycling, który wykorzystuje podejście oparte na bilansie masowym w celu matematycznego przypisania określonego udziału materiału pochodzącego z recyklingu w produkcie końcowym, może pomóc naszym klientom w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju – przyznał Jürgen Becky, starszy wiceprezes ds. materiałów uszlachetniających w BASF.
Certyfikowane produkty są oznaczane dopiskiem słowem „Ccycled” w ich nazwie. Prototypy zaprezentowane na konferencji prasowej są częścią trwającej fazy pilotażowej projektu ChemCycling.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...