Data publikacji: 2020-05-18 / Autor: Dominik Wójcicki
Wróciła sprawa unieważnienia przez Wojewodę Dolnośląskiego uchwały wałbrzyskiej Rady Miasta ograniczającej użycie wyrobów z tworzyw sztucznych. Ministerstwo Klimatu tłumaczy, że decyzja wojewody była zgodna z prawem.
Przypomnijmy, że wałbrzyscy radni, powołując się na unijną dyrektywę Single-Use Plastics, przegłosowali uchwałę, która na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność Gminy Wałbrzych z dniem 21 marca 2020 r wprowadza zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, to jest pojemników na żywność i napoje, widelców, noży, łyżeczek, pałeczek, talerzy, słomek, mieszadełek. Bardzo ważnym elementem przyjętej uchwały było wprowadzenie na terenie całego miasta zakazu sprzedaży oraz udostępniania jednorazowych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. W ten sposób Wałbrzych miał stać się miastem „wolnym od plastiku”.
Wojewoda uznał jednak, że unijna dyrektywa nie mówi o zakazie użycia tworzyw tylko o ograniczeniu ich użycia. Stwierdził, iż „radykalizm uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha jest zbyt daleko idący. Można powiedzieć, że jest to uchwała nie tylko nieprawna, ale i nierealna”
Działający w sejmie Parlamentarny Zespół – Zerwij z Plastikiem (tworzony w większości przez posłów opozycji) zarzucił wojewodzie, iż ten – jako przedstawiciel rządu w województwie – unieważnił uchwałę lokalnego samorządu wpisującą się w propozycję przedstawioną w expose przez premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiadał, iż rząd „wprowadzi szereg programów redukujących zużycie plastiku”.
- Czy stanowisko wojewody dolnośląskiego mówiące, iż rozwiązania mające na celu ograniczenie stosowania oraz wyeliminowanie jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych naruszają ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, jest oficjalnym stanowiskiem rządu? Jeśli tak, jakie rozwiązania przewiduje podjąć rząd, aby zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem móc wprowadzić zapowiedziany w exposé „szereg programów redukujących zużycie plastiku”? – dopytywali się posłowie Parlamentarnego Zespołu – Zerwij z Plastikiem.
Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Klimatu.
- Wojewoda Dolnośląski, jako organ nadzorczy, unieważniając uchwałę Rady Miasta Wałbrzycha działał na podstawie i w granicach prawa. Powzięte przez niego rozstrzygnięcie nadzorcze na pewno oparte jest wyłącznie o merytoryczne przesłanki, a przede wszystkim o obowiązujące przepisy prawa. Wojewoda dokonał jedynie oceny zgodności uchwały rady miasta z obowiązującymi przepisami. W tym przypadku stwierdził, że uchwała została podjęta z naruszeniem prawa, co zostało przedstawione w obszernym uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego. Wojewoda, jako niezależny organ państwa, miał prawo dokonać takiej oceny stanu prawnego, na którą Minister Klimatu nie ma wpływu – odparł Michał Kurtyka, minister klimatu.
Dodał także, że obecnie w Ministerstwie Klimatu trwają prace mające na celu transpozycję przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. dyrektywa SUP), jak również tzw. pakietu odpadowego.
- Powyższa dyrektywa wprowadza liczne nowe regulacje zmierzające do redukcji używania produktów z tworzyw sztucznych. Niektóre z wyrobów będą całkowicie zakazane na terenie UE, stosowanie innych będzie musiało zostać ograniczone. Zostanie również wprowadzona rozszerzona odpowiedzialność producentów na pewne wyroby, a w odniesieniu do butelek na napoje z PET zostaną wprowadzone poziomy selektywnego zbierania tych odpadów: 77% do 2025 r. oraz 90% do 2029 r. Powyższa dyrektywa przewiduje również, aby najpóźniej od 2025 roku butelki na napoje PET zawierały co najmniej 25% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu - od 2030 r. co najmniej 30%. Przepisy dyrektywy 2019/904, przeniesione do polskiego prawa, powinny więc z jednej strony w znaczącym stopniu ograniczyć liczbę jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych dostępnych na rynku, a z drugiej wesprzeć zagospodarowanie odpadów z tworzywa sztucznego przez tworzenie popytu na recyklaty – stwierdził minister Kurtyka.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...