Data publikacji: 2016-03-23
Planowane połączenie koncernów Dow Chemical i DuPont oznaczać będzie poważne zmiany także na światowym rynku środków ochrony roślin. Powstać może firma z potencjałem do tego, by zająć pozycję największego producenta tej kategorii wyrobów.
Grupa CIECH, która jest liderem polskiego rynku środków ochrony roślin, ocenia, że w 2015 r. wartość globalnego rynku ŚOR sięgnęła ok. 52 mld dolarów i była niższa od wielkości z roku wcześniejszego o ok. 1%. Przyczynami tego niewielkiego spadku były malejące ceny produktów rolnych, wysokie poziomy zapasów u dystrybutorów agrochemikaliów oraz warunki pogodowe (np. opóźnienia zasiewów w Ameryce Południowej wywołane efektem El Nino). Ponad 40% globalnej sprzedaży środków ochrony roślin dotyczyło herbicydów. Insektycydy stanowiły niemal 1/3 całości, zaś fungicydy ok. 1/4 wartości światowego rynku.
W tej chwili branża jest zdominowana przez sześciu potentatów. W kolejności udziału w światowym rynku są to koncerny: Syngenta, Bayer CropScience, BASF, Dow AgroScience, Monsanto, DuPont.
Wszystkie te spółki posiadają istotny wpływ na kierunki rozwoju branży, w tym opracowywanie nowych technologii i wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów oraz kształtowanie prawodawstwa na świecie. Ich udział w całkowitej światowej sprzedaży szacuje się na ok. 75%. Połączenie Dow Chemical i DuPont ma sprawić, że powstanie podmiot będący w pierwszej trójce największych oferentów środków ochrony roślin z ambicjami poprawy tego miejsca.
Z informacji przedstawianych przez Grupę CIECH wynika, że to Ameryka Południowa i Azja są obecnie największymi regionalnymi rynkami ŚOR (po 30%). Na Europę i Amerykę Północną przypada po ok. 20% na każdy kontynent.
Wartość rynku europejskiego w 2015 r. oscylowała wokół kwoty 11,7 mld dolarów. W perspektywie długoterminowej - od początku XXI wieku - popyt na ŚOR w Europie rósł w tempie rzędu 5% rocznie (wg wartości). W ostatnich latach dynamika ta jednak spadła szczególnie ze względu na dojrzałość omawianego rynku. Duży kilkunastoprocentowy spadek wartości sprzedaży w 2015 r. mierzony w dolarach wynika głównie z silnej aprecjacji tej waluty oraz kryzysu w Rosji. Zmiany wielkości zużycia ŚOR w Europie, wedle wartości, w ostatnich kilku latach wyglądają następująco:
Największymi na naszym kontynencie rynkami ŚOR są Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Rosja.
Rynek środków ochrony roślin w perspektywie długoterminowej należy do szybko rosnących na tle innych segmentów chemicznych. Średnioroczne tempo wzrostu globalnego powinno sięgnąć 5-6% w ciągu najbliższych kilku lat (wartościowo). Motorami wzrostów będą głównie rynki Ameryki Łacińskiej i Azji. Dla całej Europy zakłada się dynamikę rzędu 2-3%.
W ocenie Grupy CIECH, optymistyczne prognozy rynkowe w zakresie ŚOR opierają się na założeniach malejącej wielkości gruntów ornych w skali świata, rosnącej populacji i wynikającej z tego konieczności ciągłego zwiększania plonów. Z drugiej strony stymulująco na niekontrolowany wzrost zużycia pestycydów będą miały różne krajowe i międzynarodowe organy regulacyjne, których zadaniem jest monitorowanie stosowania pestycydów w celu zmniejszenia ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...