Data publikacji: 2019-09-24 / Autor: Anna Jarosik
Według Transparency Market Research, globalny rynek propanu wart jest 72 mld dolarów I rośnie w tempie 5% rocznie.
Jedną z przyczyn wzrostu branży jest koniunktura w budownictwie. Jednocześnie będzie się ona rozwijała z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na propan w przemyśle metalowym i w produkcji tworzyw sztucznych. To Azja jest rynkiem o najwyższym potencjale wzrostu w odniesieniu do konsumpcji propanu.
Propan uzyskiwany jest z ropy naftowej - wydziela się go podczas destylacji w mieszaninie z butanem. Mieszanina ta stosowana jest jako paliwo LPG służące m.in. do napełniania butli oraz napędzania pojazdów.
Oprócz Azji także Stany Zjednoczone cechują się wysokim stopniem rozwoju rynku. Infrastruktura propanowa jest tam dobrze rozwinięta, niemniej można się spodziewać budowy kolejnych stacji propanu w celu zaspokojenia rosnących potrzeb konsumentów. Proces produkcji, magazynowania i dystrybucji propanu jest stosunkowo prosty. Dzięki niewielkim inwestycjom początkowym uczestnicy tego rynku są w stanie zbudować kilka stacji propanu, inwestując w sprzęt do dozowania paliwa, w tym zbiorniki magazynowe, pompy i czytniki kart na stacjach. Z drugiej strony gracze rynkowi mogą umieszczać dozowniki propanu obok dystrybutorów oleju napędowego, benzyny i innych paliw, ponieważ infrastruktura potrzebna dla propanu jest podobna do tych stosowanych w przypadku innych paliw.
LPG (mieszanina propanu i butanu) to połączenie propanu, butanu, izobutanu i innych gazów węglowodorowych, przy czym dopuszczalny udział kombinacji propan + butan różni się w zależności od kraju. Ciekły gaz z ropy naftowej (LPG) stał się najważniejszym zasobem paliwowym do zastosowań domowych i przemysłowych. LPG odgrywa ważną rolę w zastosowaniach związanych z ogrzewaniem, spalaniem i grillowaniem, ponieważ zapewnia korzyści, takie jak wysoka łatwopalność, niski koszt i niska emisja dwutlenku węgla w porównaniu z konwencjonalnym paliwem węglowym. Oczekuje się, że te czynniki jako jedne z istotniejszych, zwiększą globalny rynek propanu w ciągu najbliższych kilku lat. Dodatkowo okazuje się, że propan - bezwonny i bezbarwny gaz - jest znacznie bezpieczniejszy niż tradycyjne paliwa, tj. drewno i węgiel, ponieważ może wytrzymać zimny klimat. Ponadto zastosowanie LPG zapewnia szybkie spalanie, długi cykl życia i wysoki stosunek cieczy do gazu. Te zalety wysokiej zawartości propanu w LPG sprawiają, że jest to korzystny wybór paliwa do spalania i ogrzewania.
W dużych ilościach propan stosowany jest m.in. w produkcji i przetwórstwie metalu, tworzyw sztucznych, w budownictwie oraz w branży związanej z cięciem metali. Pod względem wielkości zarówno przemysł chemiczny, jak i rafineryjny notują dominujący udział w globalnym rynku propanu. Tempo wzrostu dla obydwu tych branż to ok. 4% rocznie. Podobny trend obserwowany będzie, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na propan w produkcji tworzyw sztucznych, smarów i materiałów gumowych.
Wśród istotnych podmiotów aktywnie działających na globalnym rynku propanu znajdują się m.in. AmeriGas Propane; DCC; China Petroleum & Chemical Corporation (SINOPEC); Ferrellgas; Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco); Gazprom; Air Liquide; GAIL Limited oraz Indian Oil Corporation.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...