Data publikacji: 2019-05-06 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek powłok przeciwoblodzeniowych wycenia się na 488 mln dolarów, przy tempie wzrostu 14,04% do 2026. Rynek napędzany jest wzrostem pochodzącym z lotnictwa i motoryzacji.
Powłoki przeciwoblodzeniowe są rodzajem powłoki hydrofilowej, nakładanej na powierzchnie wystawione na działanie zimnego środowiska. Zapobiegają gromadzeniu się lodu lub śniegu na powierzchni. Samoloty, przedsiębiorstwa energetyczne, linie telekomunikacyjne, wiatraki, panele słoneczne, urządzenia elektryczne, wymienniki ciepła w zakładach chemicznych często doznają uszkodzeń spowodowanych oblodzeniem. Oblodzenie na ekranach i korpusach samolotu niszczy jego aerodynamiczny kształt i niebezpiecznie zwiększa obciążenie samolotu. Powłoki przeciwoblodzeniowe są zatem skuteczną metodą obniżania kosztów i rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem.
Bazując na różnorodności podłoża, które może ulec oblodzeniu, globalny rynek powłok przeciwoblodzeniowych dzieli się na metale, szkło i beton. Segment metalowy ma dominującą pozycję.
Przyczyn wzrostu branży upatruje się we wzroście stosowania powłok przeciwoblodzeniowych m.in. na łopatach wirników turbin wiatrowych. Przykładowo, oblodzenie powoduje zagrożenie bezpieczeństwa łopat wirnika i prowadzi do przymusowych przestojów elektrowni wiatrowych. Tego typu przestoje w zasilaniu są dość kosztowne i problematyczne. Ponadto oblodzenie wpływa na trwałość i wytrzymałość mechaniczną łopat wirnika. A należy mieć na uwadze fakt, że mechaniczne usuwanie lodu z łopat wirnika nie jest możliwe. Z tego względu powłoki przeciwoblodzeniowe stanowią znacznie wygodniejszą alternatywę dla konwencjonalnie stosowanych metod, tj. ręcznego usuwania z użyciem środków chemicznych.
W ujęciu geograficznym, globalny rynek powłok przeciwoblodzeniowych został zdominowany przez Europę (43% udziałów zarówno pod względem wartości, jak i wielkości).
Kluczowymi podmiotami aktywnie działającymi na rynku są m.in. PPG Industries Inc.; DowDuPont; 3M Company; NanoSonic Inc.; Aerospace and Advanced Composites; NEI Corporation; Cytonix oraz NeverWet LLC.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...