Data publikacji: 2018-12-10 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek polipropylenu pochodzenia biologicznego wart jest obecnie 32 mld dolarów, a tempo jego wzrostu wynieść może do 2025 r. ok. 6,5% rocznie.
Polipropylen pochodzenia biologicznego wytwarzany jest z surowców naturalnych, tj. kukurydzy, trzciny cukrowej, olejów roślinnych, a czasem nawet z innych rodzajów biomasy. Jego właściwości są podobne do tych posiadanych przez polipropylen syntetyczny. Tworzywo jest używane do formowania wtryskowego, w produkcji tekstyliów, folii. Od kilku lat globalny rynek polipropylenu pochodzenia biologicznego doświadcza ogromnego wzrostu zapotrzebowania. Rośnie bowiem jego wykorzystanie głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Innym elementem silnie wpływającym na wzrost rynku jest Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020 na rzecz badań naukowych i innowacji, wspierający m.in. inwestycje w gospodarkę o obiegu zamkniętym.
W kolejnych latach specjalistyczne polimery w przemyśle motoryzacyjnym będą szczególnie chętnie używane celem redukcji wagi pojazdu, a w efekcie również spalania. Części formowane wtryskowo z polipropylenu pochodzenia biologicznego są lżejsze od tych konwencjonalnych, więc to czyni je dodatkowo atrakcyjnymi w omawianym segmencie.
Wzrost dostępności tworzywa PET pochodzenia biologicznego i PLA (polikwas mlekowy) ogranicza wzrost na rynku polipropylenu pochodzenia biologicznego. Co więcej, zagrożenia związane z produktami stanowiącymi alternatywę do polimerów syntetycznych ograniczają ich wzrost w okresie prognozy. Także znaczący rozwój, jeśli chodzi o światowe poszukiwania i produkcję gazu łupkowego zwiększa produkcję półproduktów ropopochodnych, co sprzyja zapotrzebowaniu na syntetyczny polipropylen i hamuje wzrost rynku polipropylenu pochodzenia biologicznego. W ogólnym rozrachunku jednak tendencji napędzających rynek jest więcej niż ograniczających wzrost.
Wśród kluczowych graczy aktywnie działających na rynku znajdujemy takie koncerny, jak Braskem; SABIC; Biobent Polymers; Neste Oyj; FKuR Kunststoff; Novamont; Sinopec Group; PTT Global Chemical; Global Bioenergies; Trellis Earth Products, Inc. oraz DowDuPont, a także Mitsubishi Chemical Corporation; LyondellBasell Industries; ExxonMobil i Reliance Industries.
Formowanie wtryskowe to kluczowa metoda przetwórcza, w której polipropylen pochodzenia biologicznego znajduje swoje wzięcie. Części formowane wtryskowo stosowane są w takich branżach, jak motoryzacja, lotnictwo, elektronika.
W ujęciu geograficznym to Europa jest największym konsumentem polipropylenu pochodzenia biologicznego, przede wszystkim z uwagi na trendy motoryzacyjne. W Ameryce Północnej dużym użytkownikiem przywoływanego polipropylenu jest branża lotnicza.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...