Data publikacji: 2019-07-16 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek peptydów na bazie kolagenu rybiego wyceniony jest na ok. 250 mln dolarów i do 2027 r. będzie rósł w tempie 8% rocznie.
Zaostrzające się badania przy równoczesnym rozwoju medycyny regeneracyjnej i gojenia ran, jak również wzrost wykorzystania peptydów bazujących na kolagenie rybim w kosmeceutykach (tj. w produktach kosmetycznych ze składnikami bioaktywnymi, które mogą przynosić korzyści medyczne) to główne czynniki rosnącego zapotrzebowania na peptydy na bazie kolagenu rybiego.
Ryby są bogatym źródłem związków bioaktywnych, w tym peptydów i białek. Z tego względu wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród producentów leków i nutraceutyków (tj. produktów spożywczych powodujących korzyści medyczno-zdrowotne). Peptydy z kolagenu rybiego zyskały na popularności ze względu na ich potwierdzoną skuteczność w pielęgnacji skóry i włosów. Natomiast aktualne bioaktywności wśród różnych branż napędzają badania skupiające się nad rozwojem innowacyjnych i bardziej skutecznych produktów kosmeceutycznych.
Głównym czynnikiem napędzającym coraz większe wykorzystanie peptydów z kolagenu rybiego jest zwiększające się ryzyko związane z obciążeniowymi chorobami stawów. Stosowanie produktów peptydowych z kolagenu rybiego pomaga w zmniejszaniu i zapobieganiu bólom stawów i utracie gęstości kości.
Zapotrzebowanie na kolagen pochodzenia zwierzęcego wzrosło w ciągu ostatnich lat. To spowodowało, że na rynku pojawiło się wiele odmian produktów na bazie kolagenu wołowego i wieprzowego. Oczekuje się, że w nadchodzących latach rynek peptydów z kolagenu rybiego doświadczy dynamicznego wzrostu. Obawy społeczne dotyczące chorób przenoszonych przez zwierzęta także będą sprzyjać rozwojowi tego rynku. Ponadto niższy potencjał alergiczny peptydów z kolagenu rybiego w porównaniu z kolagenem ssaków jeszcze bardziej zwiększy ich sprzedaż.
Kolagen morski zyskuje na popularności ze względu na swój pozytywny wpływ na poprawę elastyczności skóry i zdrowia włosów. Rosnąca troska dotycząca pielęgnacji skóry i włosów otwiera nowe drogi wzrostu na rynku peptydów z kolagenu rybiego w przemyśle kosmeceutycznym. Pomimo ograniczonych dowodów na skuteczność kolagenu pozyskiwanego z organizmów morskich w zastosowaniach przeciwstarzeniowych, zapotrzebowanie na peptydy z kolagenu rybiego pozostaje wyższe w kosmeceutykach niż w jakimkolwiek innym zastosowaniu. Przemysł kosmeceutyczny odpowiada za około 40% udziału w rynku peptydów kolagenowych ryb. Producenci wykorzystują rosnące zapotrzebowanie na skórę ryb i łuski w przemyśle kosmeceutycznym, aby zyskać przewagę na rynku peptydów kolagenowych ryb.
Wysokie koszty produkcji i rygorystyczne normy regulacyjne pozostają jednym z największych wyzwań dla producentów działających na omawianym rynku. Rozległość technik wytwarzania stosowanych przy izolowaniu kolagenu z ryb będzie nadal zwiększać koszty produkcji. To, w połączeniu z długimi procedurami zatwierdzania i certyfikacji, prawdopodobnie stworzy lukę popytowo-podażową na rynku peptydów z kolagenu rybiego w przyszłości.
Podczas gdy producenci koncentrują się na zwiększeniu swojej obecności w najbardziej rentownych sektorach tego rynku, pojawia się również zainteresowanie peptydami przeciwdrobnoustrojowymi (antimicrobial peptides, AMP), które stwarzają nowe możliwości dla systemów dostarczania leków opartych na peptydach kolagenowych. Czołowi gracze na rynku peptydów z kolagenu rybiego prawdopodobnie zwiększą środki na badania i rozwój w celu identyfikacji i charakterystyki nowych AMP, aby w nadchodzących latach wykorzystać nowe tendencje w zakresie leków opartych na peptydach i metodach dostarczania leków.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...