Data publikacji: 2016-08-29
Grupa Azoty Puławy przedstawiła aktualną sytuację na rynku nawozowym, który to jest najważniejszym obszarem biznesowym jej działalności.
Jak tłumaczą przedstawiciele Grupy Azoty Puławy, w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. popyt krajowy na nawozy azotowe wykazywał zdecydowany trend wzrostowy. Wpłynęły na to przygotowania punktów sprzedaży i magazynów do wiosennego sezonu nawozowego oraz korzystna aura w marcu i kwietniu, która sprzyjała aplikacji nawozów. Jednak w maju i czerwcu br. popyt na nawozy znacznie się obniżył w związku z zakończeniem sezonu aplikacji. Z danych zaprezentowanych przez spółkę wynika, że w pierwszym półroczu tego roku, w relacji do analogicznego okresu roku wcześniejszego, ceny detaliczne saletry amonowej spadły w Polsce o ponad 5%; ceny mocznika spadły o ok. 5%; a ceny nawozu RSM 32% spadły o ponad 7%. Jedynie ceny siarczanu amonu zanotowały od stycznia do kwietnia 2016 r. wzrost o 3,7% i do końca czerwca utrzymywały się na tym samym poziomie.
Jak prognozują przedstawiciele spółki, na koniec sierpnia i we wrześniu br., pomimo spodziewanego wzrostu zapotrzebowania na mocznik - ze względu na rozpoczynający się jesienny sezon aplikacji nawozowej - spodziewany jest raczej znaczący spadek cen mocznika.
Jednocześnie Grupa Azoty Puławy dokonała omówienia sytuacji na rynku międzynarodowym. Tam średnie ceny wszystkich nawozów azotowych względem poprzedniego półrocza wykazały w okresie styczeń- czerwiec 2016 r. tendencje spadkowe. Cena saletry amonowej (172 dolary za tonę) zmniejszyła się o ok. 30% w porównaniu do pierwszego półrocza minionego roku. W kolejnych miesiącach można spodziewać się spadków lub co najwyżej utrzymania dotychczasowych poziomów cen saletry amonowej.
Równocześnie na rynku międzynarodowym średnia cena mocznika (195 dolarów za tonę) spadła o ponad 30%. Na koniec trzeciego kwartału tego roku analitycy przewidują dalszy spadek cen mocznika, z uwagi na spodziewaną nadpodaż tego nawozu na rynkach. Wpływ nowych zdolności produkcyjnych na świecie, które pojawią się jeszcze w bieżącym roku (około 10 mln ton mocznika rocznie) będzie odczuwalny już od października br.
Z informacji przedstawianych przez Grupę Azoty Puławy dowiadujemy się ponadto, że dla nawozu RSM 32% średnia cena wyniosła 152 dolary za tonę i w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego spadła o ponad 31%. W kolejnych miesiącach trwającego roku ceny RSM 32% mogą odnotować dalsze spadki, choć zdaniem analityków i uczestników rynku obecne poziomy osiągnęły już swoje minimum.
W przypadku siarczanu amonowego, kosztującego średnio 111 dolarów za tonę, mieliśmy spadek o 11,5% względem okresu styczeń – czerwiec 2015 r. W trzecim kwartale 2016 r. z racji prognozowanego spadku cen siarki i kwasu siarkowego, ceny rynkowe siarczanu amonowego mogą w dalszym ciągu ulegać obniżce.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...